| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Wynagrodzenie za przestój w 2015 roku

Wynagrodzenie za przestój w 2015 roku

Jakie są warunki, aby pracownik, który nie świadczył pracy otrzymał wynagrodzenie? Jaka będzie wysokość wynagrodzenia za niezawiniony przez pracownika przestój w 2015 roku?

Co do zasady wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za wykonaną prace. Za czas niewykonywania pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w ściśle określonych przypadkach, między innymi w sytuacji niezawinionego przez pracownika przestoju. W sytuacji, gdy przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie mu nie przysługuje. Kodeks pracy stanowi, iż za czas niewykonywania pracy wynagrodzenie przysługuje pracownikowi w przypadku, gdy pracownik był w tym czasie gotów do jej wykonywania, ale doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

W przypadku niezawinionego przez pracownika przestoju, przysługuje mu wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. W przypadku, gdy taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, wynagrodzenie pracownikowi w przypadku niewykonywania pracy w okresie niezawinionego przestoju przysługuje wynagrodzenie, w wysokości 60 % jego wynagrodzenia. W żadnym wypadku wynagrodzenie pracownika w okresie przestoju nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zgodnie z propozycją rządu, minimalne wynagrodzenie w 2015 roku wynosić ma 1750 zł. Propozycja ta została pozytywnie przyjęta przez pracodawców. Ostateczna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. poznamy do dnia 15 września 2015 r. Dużo wskazuje jednak, iż wynagrodzenie to utrzyma się na zaproponowanym przez rząd poziomie.

Wyższe minimalne wynagrodzenie 2015

Przy założeniu, iż minimalne wynagrodzenie w 2015 roku wyniesie 1750 zł, wynagrodzenie za przestój w 2015 r. nie będzie mogło być niższe od 1050 zł. Kwota ta jest właściwa dla osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. W przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu obniżeniu.

Forum Kadry

Zaznaczenia w tym miejscu wymaga fakt, iż pracodawca ma prawo powierzenia pracownikowi w czasie przestoju innej odpowiedniej pracy. Za wykonywanie przez pracownika innej powierzonej mu przez pracodawce pracy, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie przewidziane za te prace, ale nie niższe od wynagrodzenia minimalnego, tj. w 2015 r. 1750 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK