| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Jakie świadczenia pieniężne przysługują pracownikowi w związku z zakończeniem pracy

Jakie świadczenia pieniężne przysługują pracownikowi w związku z zakończeniem pracy

Pracownik, który kończy pracę u danego pracodawcy powinien zostać przez niego odpowiednio rozliczony. Jakie świadczenia pieniężne pracodawca musi wypłacić pracownikowi w takiej sytuacji?

Odprawy

Pracodawca ma obowiązek wypłaty pracownikowi wypłaty odprawy emerytalnej lub rentowej w związku z przejściem pracownika na jedno z tych świadczeń. Wysokość odpraw to wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia. Na wysokość tych odpraw nie ma wpływu długość okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Pracownik, który rozstaje się z pracodawcą w związku z przeprowadzeniem przez pracodawcę zwolnień grupowych otrzymują odprawę, zwaną odprawą pieniężną. Wysokość odprawy pieniężnej zależy od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

  • wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • wysokość dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres od 2 do 8 lat,
  • wysokość trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres ponad 8 lat.

Przepisy Kodeku pracy mówią, że z dniem śmierci pracownika wygasa stosunek pracy. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek wypłacić osobom najbliższym pracownika odprawę pośmiertną. Odprawa pośmiertna przysługuje małżonkowi oraz innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, czyli między innymi dzieciom i rodzicom. Wysokość odprawy pośmiertnej, podobnie, jak wysokość odprawy pieniężnej zależy od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

  • wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • wysokość trzymiesięcznego wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
  • wysokość sześciomiesięcznego wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Zobacz także: Na jakie odprawy i w jakiej wysokości może liczyć pracownik od pracodawcy?

Ekwiwalent na niewykorzystany urlop

W przypadku niewykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop w dniu rozwiązaniu lub wygaśnięcia stosunku o pracę.

Jak oblicza się ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy oblicza się dzieląc sumę miesięcznych ustalonych wynagrodzeń przez współczynnik, a następnie, dzieląc tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika, a następnie, mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego. Wspominany współczynnik ustala się, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12.

Zobacz także: Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W związku z zakończeniem umowy o pracę pracodawca musi wypłacić pracownikowi między innymi odprawy, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a niekiedy również odszkodowanie. Fot. Fotolia
W związku z zakończeniem umowy o pracę pracodawca musi wypłacić pracownikowi między innymi odprawy, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a niekiedy również odszkodowanie. Fot. Fotolia

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla kadrowych i HR198.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK