| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Jakie świadczenia pieniężne przysługują pracownikowi w związku z zakończeniem pracy

Jakie świadczenia pieniężne przysługują pracownikowi w związku z zakończeniem pracy

Pracownik, który kończy pracę u danego pracodawcy powinien zostać przez niego odpowiednio rozliczony. Jakie świadczenia pieniężne pracodawca musi wypłacić pracownikowi w takiej sytuacji?

Odszkodowanie za zakaz konkurencji

Pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi odszkodowanie wynikające z zawarcia umowy o zakazie konkurencji po zakończeniu stosunku pracy. Odszkodowanie takie nie może być niższe od 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Zaświadczenie o zarobkach

Ze sferą finansową pracownika związane jest również zaświadczenie o zarobkach. Zaświadczenie o zarobkach, wydawane jest na druku RP-7. Zaświadczenie to może stanowić dowód potwierdzający wysokość wynagrodzeń uzyskanych w czasie zatrudnienia w danym zakładzie przez pracownika. Pracodawcy ma obowiązek wystawienia takiego zaświadczenia, gdy pracownik lub ZUS zwróci się do niego z wnioskiem w tej sprawie.

Wydanie przez pracodawcę PIT-11

Pracodawcy, jako płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają obowiązek sporządzenia informacji PIT-11 o uzyskanych dochodach oraz pobranych zaliczkach. PIT-11 powinien być sporządzany do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, za który sporządzana jest informacja. W przypadku, kiedy pracownik, u którego z powodu ustania stosunku pracy ustał obowiązek poboru zaliczek ustał w trakcie roku, złoży pracodawcy pisemny wniosek o wystawienie takiej informacji, to pracodawca musi sporządzić taką informacje w terminie 14 dni. W innych przypadkach pracodawca będzie musiał wystawić PIT-11 do końca lutego roku.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W związku z zakończeniem umowy o pracę pracodawca musi wypłacić pracownikowi między innymi odprawy, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a niekiedy również odszkodowanie. Fot. Fotolia
W związku z zakończeniem umowy o pracę pracodawca musi wypłacić pracownikowi między innymi odprawy, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a niekiedy również odszkodowanie. Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK