| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Inne > Karty przedpłacone dla pracowników a składki

Karty przedpłacone dla pracowników a składki

Karta przedpłacona (pre-paid) wydawana pracownikom jest świadczeniem pieniężnym, za pomocą którego posiadacz może regulować zobo­wiązania oraz nabywać towary i usługi, korzystając z zapewnionych środków, pozostawionych mu do dyspozycji. Czy wartość tego świadczenia podlega obowiązkowemu oskładkowaniu?

Karta pre-paid a podatki

Otrzymane przez pracowników karty przedpłacone finansowane ze środków obrotowych podlega­ją opodatkowaniu w pełnej wysokości. Jeżeli źród­łem finansowania tych kart są środki ZFŚS (lub funduszy związków zawodowych), to takie świad­czenie jest zwolnione z podatku do wysokości nie- przekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Warunkiem jest jednak, aby świadczenie zostało przekazane w związku z finansowaniem działalno­ści socjalnej, o której mowa w przepisach o zakła­dowym funduszu świadczeń socjalnych (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof).

Karta pre-paid a ZUS

Wydawana pracownikom karta pre-paid jest świadczeniem pieniężnym. Nawet jeśli pracow­nicy częściowo sfinansują kartę, to nadal pozo­stanie ona kartą płatniczą i nie można jej trakto­wać jak przedmiot lub usługę, którą pracownicy nabywają po cenie niższej niż rynkowa. Dlatego wartość tego typu świadczenia podlega obo­wiązkowo oskładkowaniu. Inaczej wygląda sytu­acja, kiedy karta pre-paid zostanie sfinansowa­na z ZFŚS zgodnie z zasadami udzielania świad­czeń z tego funduszu (przyznanie i wysokość świadczenia są uzależnione od sytuacji życio­wej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej). Tak przyznany limit na karcie pre-paid jest zwol­niony ze składek.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK