| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Dodatek za szczególne umiejętności

Dodatek za szczególne umiejętności

Oprócz otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia zasadniczego, niekiedy ma on prawo do otrzymywania różnego rodzaju premii i dodatków, które zwiększają wysokość jego wynagrodzenia. Jednym z nich jest dodatek za szczególne umiejętności.


Kodeks pracy określa następujące składniki wynagrodzenia:

  • Obligatoryjne – obowiązkowe stawki wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku,
  • Fakultatywne – dodatkowe składniki, które zostały przyznane pracownikowi na mocy regulacji obowiązujących u danego pracodawcy.

Wynagrodzenie obowiązkowe to: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za pracę w nocy, wynagrodzenie za dyżury pełnione poza normalnymi godzinami pracy, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w niedziele i święta.

Zobacz: Dodatek za nadgodziny kierownika

Oprócz tego mamy jeszcze wynagrodzenie fakultatywne, tj. takie które zależy wyłącznie od woli pracodawcy i może wynikać bądź ze zbiorowego układu pracy, bądź z regulaminu wynagradzania, bądź z łączącej strony umowy. Jednym z takich składników będzie omawiany dodatek za szczególne umiejętności. Dodatek ten jest przyznawany za posiadanie szczególnie wysokich kwalifikacji zawodowych. Mogą należeć do nich:

  • posiadane tytuły naukowe,
  • odbyte szkolenia,
  • odbyte specjalistyczne kursy.

Jak wspomniano wcześniej dodatek ten zależy od woli pracodawcy, a więc jego wysokość, krąg osób uprzywilejowanych, a także umiejętności niezbędne do jego otrzymania zależna jest wyłącznie od ustaleń pracodawcy.

Pan Tomek jest magazynierem. W obowiązującym w jego zakładzie regulaminie wynagradzania jest zapis, że dla magazynierów, którzy ukończą w ciągu roku od dnia podjęcia pracy kurs obsługi wózków widłowych, przewidziany jest jednorazowy dodatek za szczególne umiejętności, który wynosi 40% wynagrodzenia zasadniczego. Pan Tomek ukończył taki kurs, a więc będzie mu się należał dodatek.

Pani Ania jest pracowniczką firmy ubezpieczeniowej. W obowiązującym ją układzie zbiorowym pracy jest zapisane, że za każde dodatkowe studia, szkolenie, lub kurs związany bezpośrednio z działalnością firmy, pracownikowi będzie się należał dodatek za szczególne umiejętności o wartości 3% wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie. Pani Ania ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa ubezpieczeń, a także specjalistyczny kurs dotyczący likwidacji szkód komunikacyjnych. W związku z tym jej wynagrodzenie wzrośnie o należny dodatek za szczególne umiejętności, tj. o 6% miesięcznie za ukończone studia i kurs.

Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wynagrodzenie za szczególne umiejętności pracownika.
Wynagrodzenie za szczególne umiejętności pracownika.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK