| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Dodatek za szczególne umiejętności

Dodatek za szczególne umiejętności

Oprócz otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia zasadniczego, niekiedy ma on prawo do otrzymywania różnego rodzaju premii i dodatków, które zwiększają wysokość jego wynagrodzenia. Jednym z nich jest dodatek za szczególne umiejętności.


Kodeks pracy określa następujące składniki wynagrodzenia:

  • Obligatoryjne – obowiązkowe stawki wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku,
  • Fakultatywne – dodatkowe składniki, które zostały przyznane pracownikowi na mocy regulacji obowiązujących u danego pracodawcy.

Wynagrodzenie obowiązkowe to: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za pracę w nocy, wynagrodzenie za dyżury pełnione poza normalnymi godzinami pracy, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w niedziele i święta.

Zobacz: Dodatek za nadgodziny kierownika

Oprócz tego mamy jeszcze wynagrodzenie fakultatywne, tj. takie które zależy wyłącznie od woli pracodawcy i może wynikać bądź ze zbiorowego układu pracy, bądź z regulaminu wynagradzania, bądź z łączącej strony umowy. Jednym z takich składników będzie omawiany dodatek za szczególne umiejętności. Dodatek ten jest przyznawany za posiadanie szczególnie wysokich kwalifikacji zawodowych. Mogą należeć do nich:

  • posiadane tytuły naukowe,
  • odbyte szkolenia,
  • odbyte specjalistyczne kursy.

Jak wspomniano wcześniej dodatek ten zależy od woli pracodawcy, a więc jego wysokość, krąg osób uprzywilejowanych, a także umiejętności niezbędne do jego otrzymania zależna jest wyłącznie od ustaleń pracodawcy.

Pan Tomek jest magazynierem. W obowiązującym w jego zakładzie regulaminie wynagradzania jest zapis, że dla magazynierów, którzy ukończą w ciągu roku od dnia podjęcia pracy kurs obsługi wózków widłowych, przewidziany jest jednorazowy dodatek za szczególne umiejętności, który wynosi 40% wynagrodzenia zasadniczego. Pan Tomek ukończył taki kurs, a więc będzie mu się należał dodatek.

Pani Ania jest pracowniczką firmy ubezpieczeniowej. W obowiązującym ją układzie zbiorowym pracy jest zapisane, że za każde dodatkowe studia, szkolenie, lub kurs związany bezpośrednio z działalnością firmy, pracownikowi będzie się należał dodatek za szczególne umiejętności o wartości 3% wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie. Pani Ania ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa ubezpieczeń, a także specjalistyczny kurs dotyczący likwidacji szkód komunikacyjnych. W związku z tym jej wynagrodzenie wzrośnie o należny dodatek za szczególne umiejętności, tj. o 6% miesięcznie za ukończone studia i kurs.

Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wynagrodzenie za szczególne umiejętności pracownika.
Wynagrodzenie za szczególne umiejętności pracownika.

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK