| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Jak rozliczyć prezenty świąteczne dla pracowników

Jak rozliczyć prezenty świąteczne dla pracowników

W okresie świątecznym pracownicy mogą otrzymać dodatkowe świadczenia od pracodawcy, między innymi karty upominkowe, bony, a także bilety do teatru. Jak zatem rozliczyć prezenty świąteczne dla pracowników?

- świadczenia mają postać rzeczową lub finansową,

- w całości zostały sfinansowane ze środków ZFŚS – pracodawca czerpie środki na zakupy w całości z jednolitego źródła finansowania, czyli z funduszu lub tylko częściowo z niego, a resztę dopłaca pracownik; świadczenie nie może być natomiast zakupione częściowo z funduszu, a częściowo np. ze środków obrotowych,

- są związane z prowadzeniem przez pracodawcę działalności socjalnej w rozumieniu ustawy o ZFŚS – przyznawane z zastosowaniem kryteriów socjalnych,

- łączna roczna wartość wszystkich świadczeń nie przekracza kwoty 380 zł.

Świadczenia pieniężne to nie tylko gotówka

Do świątecznych bonusów pieniężnych można zaliczyć nie tylko zapomogi czy premie, lecz także popularne już od kilku lat karty przedpłacone (pre-paid). Taka karta pełni funkcję karty płatniczej debetowej, którą pracodawca doładowuje wedle uzgodnień z bankiem. Można nią płacić wszędzie, gdzie jest akceptowana ta forma płatności (także w internecie), dokonywać różnych dowolnych zakupów, a nawet wypłacać gotówkę.

Kartę przedpłaconą należy więc uznać za świadczenie pieniężne z uwagi na jej zakwalifikowanie jako instrumentu dostępu do określonych wartości pieniężnych, co finalnie umożliwia regulowanie zobowiązań pieniężnych, takich jak płatność za towary lub usługi. Stąd, jeśli karta została sfinansowania z ZFŚS, to podlega zwolnieniu z podatku dochodowego do limitu 380 zł na rok.

Kosze i bony

Z omawianego zwolnienia korzystają też świadczenia rzeczowe. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia rzeczy ani świadczenia rzeczowego. Należy więc przyjąć, że świadczeniami rzeczowymi są takie świadczenia, których przedmiotem są rzeczy niebędące jednocześnie środkami pieniężnymi lub innymi wartościami pieniężnymi. Natomiast w myśl art. 45 kodeksu cywilnego rzeczami są tylko przedmioty materialne. Zatem zwolnieniem w ramach limitu do 380 zł są objęte jedynie świadczenia o charakterze rzeczowym, np. kosze świąteczne, wartość biletów do kina, teatru, muzeum czy karnetu na zajęcia sportowe.

Natomiast spod zwolnienia są wyłączone karty (kupony) upominkowe, bony, talony, bez względu na wartość czy źródło finansowania. Decydujące znaczenie ma to, że pracownicy w pierwszej kolejności otrzymują dany znak legitymacyjny, np. kartę podarunkową o określonym nominale i dopiero tę kartę mogą wymienić na towar lub usługę w oznaczonej sieci handlowej czy sklepie. Bez tej karty nie otrzymaliby konkretnych dóbr. Opodatkowana jest więc wartość świadczeń dających pracownikowi prawo do uzyskania towaru w zamian za dowód uprawniający do tej wymiany. Wszelkie znaki wydawane przez pracodawcę jako świadczenia socjalne, za które pracownik może nabyć towary według swego uznania, nie są zwolnione od podatku dochodowego. Wartość tych znaków jest doliczana do wynagrodzenia za pracę.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

ekspert ds. wynagrodzeń

Zdjęcia

Jak rozliczyć prezenty świąteczne dla pracowników/fot.shutterstock
Jak rozliczyć prezenty świąteczne dla pracowników/fot.shutterstock

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK