REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premia a podatek

Premia a podatek/Fot. Fotolia
Premia a podatek/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Premia regulaminowa jest składnikiem wyna­grodzenia za pracę. Dodatkowe świadczenia dla pracowników i osób zatrudnionych na innej podstawie, np. zlecenio­biorców, przyznawane najczęściej w postaci pie­niężnej, co do zasady, podlegają opodatkowaniu w pełnej przyznanej wysokości.

Składnik wynagrodzenia, do którego pracownik ma prawo po spełnieniu określonego warunku lub stale, co pewien czas (np. premia kwartalna).

Autopromocja

W wynagrodzeniach

  1. Premia regulaminowa jest składnikiem wyna­grodzenia za pracę, wypłacanym po spełnie­niu przez pracownika warunków jej uzyskania określonych w przepisach wewnątrzzakłado­wych lub w umowie o pracę. Po spełnieniu określonych warunków pracownik nabywa prawo do premii bez względu na wolę praco­dawcy i może dochodzić tego prawa przed sądem pracy. Pracodawca może swobodnie zarówno ukształtować kryteria przyznawania takiego świadczenia, jak i decydować o tym, kiedy premia regulaminowa nie zostanie pra­cownikowi przyznana lub jej wysokość ulegnie obniżeniu.

  2. Premia uznaniowa jest świadczeniem, do któ­rego prawo jest uzależnione od woli (uznania) pracodawcy, a nie od spełnienia konkretnych warunków jej przyznawania. Nieprzyznanie pracownikowi premii uznaniowej nie powodu­je powstania roszczenia o jej wypłatę i nie ma on możliwości dochodzenia tego świadczenia przed sądem. O uznaniowości tego świadcze­nia decydują przede wszystkim przepisy aktu wewnątrzzakładowego lub umowy o pracę, z których jednoznacznie wynika, że o przy­znaniu premii decyduje swobodnie pracodaw­ca. Pracownik ma roszczenie do pracodawcy o wypłatę premii uznaniowej już przyznanej. Potocznie premią (uznaniową) często są nazy­wane także nagrody.

Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS

W podatkach dochodowych

  1. Dodatkowe świadczenia dla pracowników i osób zatrudnionych na innej podstawie, np. zlecenio­biorców, przyznawane najczęściej w postaci pie­niężnej, co do zasady, podlegają opodatkowaniu w pełnej przyznanej wysokości.

  2. Sprzedaż premiowa jest związana z nagrodą w określonej wysokości przyznawaną każdemu nabywcy towaru, który spełni wymagane warun­ki. Cechami sprzedaży premiowej są w szcze­gólności:

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych nie regulują odrębnie zagadnienia sprzedaży premio­wej czy innych form promocji mających uatrakcyj­nić sprzedaż. Kwestię zaliczania do kosztów uzy­skania przychodów wydatków na wszelkie prezenty (nagrody, premie) przekazane w celu uatrakcyjnie­nia sprzedaży (bez względu na ich wartość) należy rozpatrywać na gruncie ogólnych zasad sformuło­wanych w art. 15 ust. 1 updop oraz w art. 22 ust. 1 updof. Z tego względu wydatki na „prezenty", jeśli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu, są zasadniczo kosztem uzyskania przychodów.

Z podatku jest zwolniona:

  • wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasę, radio i telewizję) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i spor­tu, a także nagród związanych ze sprzeda­żą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie doty­czy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego poza­rolniczą działalnością gospodarczą, stanowią­cych przychód z tej działalności,

  • wartość nieodpłatnych świadczeń, o któ­rych mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promo­cją lub reklamą - jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł; zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świad­czenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnopraw­nym (art. 21 ust. 1 pkt 68 i 68a updof).

Sprzedawca z różnych przyczyn (np. za zrobienie u niego zakupów w dużych ilościach w określonym czasie) po dokonaniu dostawy udziela nabywcy tzw. premii pieniężnej polegającej na wypłacaniu określonych kwot pieniężnych. Wypłacona premia powinna być traktowana jako udzielenie rabatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ubezpieczeniach

Od przychodu w postaci premii pracodawca powi­nien naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną.

W zasiłkach

Premie kwartalne i roczne podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego (opie­kuńczego, macierzyńskiego, świadczenia rehabili­tacyjnego oraz wynagrodzenia chorobowego), pod warunkiem że nie są wypłacane pracownikowi za okres pobierania świadczenia z ubezpieczeń spo­łecznych. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wyna­grodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowie­niami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu. Zasada ta nie ma zastosowania do świadczeń wypłaconych po ustaniu tytułu do ubezpieczeń oraz do osób niebędących pracow­nikami, np. do zleceniobiorców.

Dołącz do nas na Facebooku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

REKLAMA

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA