| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Karnety dla pracowników ze środków obrotowych

Karnety dla pracowników ze środków obrotowych

Karnety dla pracowników są świadczeniem przyznawanym głównie ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Otrzymane przez pracowników karnety finansowa­ne ze środków obrotowych podlegają opodatkowa­niu w pełnej wysokości. Czy świadczenia socjalne sfinansowane z zfśs są zwolnione ze składek?

W podatkach dochodowych

Otrzymane przez pracowników karnety finansowa­ne ze środków obrotowych podlegają opodatkowa­niu w pełnej wysokości. Karnety zakupione przez pracodawcę (lub związki zawodowe) są zwolnio­ne z opodatkowania do kwoty 380 zł rocznie, pod warunkiem że wydatki z tego tytułu zostaną w cało­ści sfinansowane z ZFŚS lub funduszy związko­wych (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof). W sytuacji gdy ze środków ZFŚS jest finansowane 50% wartości karnetu, zwolnieniem z opodatkowa­nia będzie objęta ta część wartości przekazywane­go pracownikowi karnetu do wysokości ustawo­wego limitu.

W ubezpieczeniach

Wartość karnetów finansowanych z ZFŚS nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpie­czenia ZUS zgodnie z rozporządzeniem skład­kowym.

Rekomendowany produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Jeżeli karnety zostaną zakupione ze środków obrotowych firmy, wówczas stanowią przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdro­wotnego.

Tego typu świadczenie może być wyłączone z oskładkowania, pod warunkiem że:

  • jest współfinansowane choćby w niewielkiej czę­ści przez pracownika (korzyść materialna pole­gająca na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług),
  • jego przyznanie wynika z układów zbioro­wych pracy, regulaminów wynagradzania bądź innych obowiązujących u pracodawcy przepisów o wynagradzaniu.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK