| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Zwrot kosztów dojazdu do pracy

Zwrot kosztów dojazdu do pracy

Pracodawca może przyznać swoim pracownikom zwrot kosztów dojazdu do pracy. Dodatkowe świadczenia w postaci zwrotu kosztów dojazdu do pracy podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

Pracodawca może, ale nie musi przyznać swoim pracownikom dodatkowe świadczenie w postaci zwrotu kosztów dojazdu do pracy. Świadczenie takie, pracownik będzie wówczas otrzymywał obok wynagrodzenia. Pracodawca obok zwrotu wydatków poniesionych przez pracownika na dojazd do pracy może również zapewnić transport do siedziby firmy. Zgodnie z art. 29 Kodeksu pracy miejsce wykonywania pracy powinno znaleźć się w postanowieniach umowy o pracę. Zgodnie zaś z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 1 kwietnia 1985 r. w sprawie o sygnaturze I PR 19/86, miejsce świadczenia pracy należy rozumieć bądź jako stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź jako pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub wyznaczone w inny dostatecznie wyraźny sposób miejsce, w którym ma nastąpić dopełnienie świadczenia pracy. W konsekwencji, miejsce świadczenia pracy może zostać określone w umowie o pracę zarówno przez wskazanie konkretnej miejscowości, jak i przez wskazanie siedziby zakładu pracy.

Zobacz także: Czas pracy w podróży służbowej

Nie budzi wątpliwości fakt, iż czasu, który pracownik poświęca na dojazd do oraz z  pracy, nie wlicza się do czasu pracy. Pracownikowi nie przysługuje więc za ten czas wynagrodzenie. Dodatkowe świadczenie w postaci zwrotu pracownikom kosztów dojazdu do pracy, jeśli pracodawca zdecyduje się na jego przyznanie, powinno być określone przepisami wewnętrznymi zakładu pracy, np. w regulaminie wynagradzania.

Polecamy również: Kodeksowe dodatki do wynagrodzenia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK