| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o przepisy Kodeksu pracy.

Kiedy powstają nadgodziny?

Praca w godzinach nadliczbowych to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Jeśli pracownik zatrudniony jest w normalnym systemie czasu pracy i pracuje po 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, praca po ósmej godzinie będzie pracą w godzinach nadliczbowych.

Dodatek do wynagrodzenia

Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia, także dodatek w określonej wysokości. W zależności od tego, w jakim dniu ta praca jest wykonywana wynosi on 100 % lub 50 % wynagrodzenia zasadniczego. Pojęcie wynagrodzenia zasadniczego nie zostało jednoznacznie określone. Zgodnie z Kodeksem pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141, zw. dalej: „kp”) podstawą do wyliczenia dodatku jest wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką godzinową lub miesięczną lub jeśli takie wynagrodzenie nie jest wyodrębnione – 60 % pełnego wynagrodzenia. Przepisy nie definiują jednak pojęcia stawki osobistego zaszeregowania.

Większych wątpliwości nie budzi określenie podstawy obliczenia dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, gdy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jednoskładnikowe. Sytuacja komplikuje się w przypadku wynagrodzenia wieloskładnikowego. Powstaje wówczas pytanie, które ze składników wynagrodzenia możemy traktować jako wynagrodzenie  zasadnicze. Co do zasady, do wynagrodzenia zasadniczego nie wlicza się dodatków przysługujących pracownikowi z różnych tytułów, wyjątek stanowi dodatek funkcyjny.

Stawka wynikająca z osobistego zaszeregowania obejmuje nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale także dodatek funkcyjny, jeżeli taki został przyznany. Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 25 kwietnia 1985 r. (sygn. I PRN 28/85) oraz uchwałą SN z dnia 3 kwietnia 2007 r. (sygn. II PZP 4/07) należy przyjąć, że przez stawkę osobistego zaszeregowania należy rozumieć zarówno wynagrodzenie zasadnicze ustalone przez strony w umowie o pracę lub w innym akcie stanowiącym podstawę stosunku pracy, jak i zasadne jest doliczanie kwoty dodatku funkcyjnego.

Przekroczenie normy dziennej

Zgodnie z art. 1551 kp, dodatek w wysokości 100 % wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

  • w nocy,
  • w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy
  • oraz  w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »