| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Dodatek za zdrowie

Dodatek za zdrowie

Pracodawca do wypłacanej pracownikowi co miesiąc pensji może wypłacać dodatek za „niechorowanie”.

Na wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika składa się wynagrodzenie zasadnicze oraz różnego rodzaju dodatki. Niektóre dodatki pracodawca jest zobowiązany wypłacać, na przykład dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych lub dodatek za prace w porze nocnej. Pracodawca może ponadto wypłacać pracowników różnego rodzaju dodatki nieobowiązkowe. Jednym z takich dodatków jest dodatek za „niechorowanie”. Przyznanie takiego dodatku jest jak najbardziej zgodne z prawem.

Dodatek za "niechorowanie" przyznawany jest pracownikom, którzy nie korzystają ze zwolnień lekarskich. Premia za „niechorowanie” wynagradza pracowników za przepracowanie pełnego czasu pracy bez nieobecności w pracy.

Nie ma wątpliwości, że pracodawca ma większy pożytek z pracownika, który pracuje, a nie ciągle przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Zobacz: Dla kogo dodatek funkcyjny?

Warunki nabycia przez pracownika prawa do dodatku za „niechorowanie” mogą być przez pracodawcę ukształtowane w sposób dowolny. Pracodawca musi jednak uważać, aby nie naruszyć powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy. W Polsce pracownicy bardzo często korzystają ze zwolnień lekarskich. Niestety w wielu przypadkach pracownicy naciągają prawo. Zwolnienie lekarskie nie dla wszystkich pracowników jest poświęcane na powrót do zdrowia w związku z chorobą. Dla wielu pracowników zwolnienie lekarskie to doskonały czas na wyjazd na wczasy lub możliwość wyjazdy za granicę w celu dodatkowego zarobku. Często pracownicy wykorzystują zwolnienie lekarskie zamiast skorzystać z przysługującego im urlopu na żądanie. Nie brakuje także pracowników, którzy wykorzystują zwolnienie lekarskie na załatwianie swoich prywatnych spraw w urzędach.

Nie powinna więc dziwić chęć pracodawców premiowania finansowego pracowników, którzy nie korzystają systematycznie ze zwolnień lekarskich.

Zobacz serwis: Odprawy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK