| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Dodatek za niepalenie

Dodatek za niepalenie

Pracodawcy mogą przyznawać swoim pracownikom dodatki do wynagrodzenia. Jednym z takich dodatków może być dodatek za niepalenie papierosów w miejscu pracy.

Pracownik ma prawo otrzymać za swoją pracę wynagrodzenie, które określane jest stawką miesięczną lub godzinową. Jest to wynagrodzenie zasadnicze, zależne od wykonanej przez pracownika pracy.

Pracodawca może oprócz wynagrodzenia podstawowego przyznać pracownikom prawo do dodatkowych składników wynagrodzenia. Do takich dodatkowych składników wynagrodzenia zaliczymy wszelkie dodatki, premie.

Zobacz: Nieobowiązkowe dodatki do wynagrodzenia

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca wypłacał pracownikom dodatek za niepalenie tytoniu. Takie rozwiązanie, jest jak najbardziej zgodne z prawem. Coraz więcej firm stosuje takie sposoby gratyfikacji swoich pracowników. Pracodawcy wyróżniają pracowników, którzy nie palą. Jest to zrozumiałe, pracownicy, którzy palą papierosy w miejscu pracy poświęcają zdecydowanie mniej czasu na pracę niż pracownicy, którzy tego nie robią.

Dodatek za niepalenie jest więc, jak najbardziej uzasadniony. Nie narusza on żadnych zasad związanych z przyznawaniem i wypłacaniem wynagrodzenia za pracę.

Dodatkowe przyznawanie pracownikowi dodatku zachęca innych pracowników do niepalenia, co wpływa pozytywnie na ich zdrowie.

Zobacz serwis: Premie i nagrody

Warunki nabycia przez pracownika prawa do dodatku za niepalenie mogą być ukształtowane przez pracodawcę w sposób dowolny. Jednak nie mogą naruszać powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy.

Podstawa prawna: Art. 18 (3a), 29 Kodeksu pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »