| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Dodatek za rozłąkę

Dodatek za rozłąkę

Oprócz otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia zasadniczego, niekiedy ma on prawo do otrzymywania różnego rodzaju premii i dodatków, które zwiększają wysokość jego wynagrodzenia. Jednym z nich jest dodatek za rozłąkę.

Kodeks pracy określa następujące składniki wynagrodzenia:

  • Obligatoryjne – obowiązkowe stawki wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku,
  • Fakultatywne – dodatkowe składniki, które zostały przyznane pracownikowi na mocy regulacji obowiązujących u danego pracodawcy.

Wynagrodzenie obowiązkowe to: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za pracę w nocy, wynagrodzenie za dyżury pełnione poza normalnymi godzinami pracy, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w niedziele i święta.

Zobacz: Dodatek za niepalenie

Oprócz tego mamy jeszcze wynagrodzenie fakultatywne, tj. takie które zależy wyłącznie od woli pracodawcy i może wynikać bądź ze zbiorowego układu pracy, bądź z regulaminu wynagradzania, bądź z łączącej strony umowy. Jednym z takich składników będzie omawiany dodatek za rozłąkę. 

Sytuacja, kiedy jeden z małżonków musi wyjechać do pracy do innego miasta zdarzają się w dzisiejszych czasach bardzo często. Jeżeli zatem pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i zostaje przez pracodawcę skierowany do pracy do innej miejscowości niż miejscowość jego miejsca zamieszkania, a ponadto pozostawia na miejscu żonę lub dzieci, należy mu się dodatek za rozłąkę.
Aby otrzymać dodatek za rozłąkę należy być pracownikiem czasowo przeniesionym do innej pracy, a więc wyrazić zgodę na okresowe przeniesienie do pracy na inny teren poza miejscowość stałego zamieszkania
Jeżeli wskutek przeniesienia pracownik utracił możliwość codziennego dojeżdżania z domu do pracy i z powrotem, to należy mu się dodatek za rozłąkę, o ile oczywiście taki dodatek został przez pracodawcę przewidziany w regulaminie wynagradzania czy w układzie zbiorowym pracy.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie zasadnicze

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatek dla pracownika pracującego z dala od rodziny.
Dodatek dla pracownika pracującego z dala od rodziny.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK