REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Możliwość świadczenia pracy z domu w nowym Kodeksie pracy

Możliwość świadczenia pracy z domu w nowym Kodeksie pracy/Fot. Fotolia
Możliwość świadczenia pracy z domu w nowym Kodeksie pracy/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość świadczenia pracy w formie domowej, ale tylko w nadzwyczajnych okolicznościach - takie rozwiązanie proponuje Komisja Kodyfikacyjna w nowym Kodeksie pracy. Praca z domu ma być 100 procent płatna. Komisja ma czas do lutego 2018 roku przygotować nowy Kodeks pracy.

Możliwość świadczenia pracy w domu, ale w nadzwyczajnych sytuacjach np. w przypadku choroby dziecka - zakładają przepisy przygotowywane w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy - poinformowała PAP prof. Monika Gładoch, która zasiada w komisji.

Autopromocja

We wrześniu ub. r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy rozpoczęła prace nad nowym kodeksem pracy: indywidualnym i zbiorowym prawem pracy. Przewodniczącym komisji został wiceminister rodziny, pracy o polityki społecznej Marcin Zieleniecki. Kadencja komisji ma trwać 18 miesięcy. W jej skład wchodzi 14 ekspertów z dziedziny prawa pracy m.in.: prof. Monika Gładoch, adwokat dr Liwiusz Laska, dr hab. Anna Musiała.

Polecamy książkę: Ochrona danych pracowników. Praktyczny poradnik dla pracodawców 

Prof. Monika Gładoch powiedziała PAP, że komisja przygotowała rozwiązania ws. świadczenia pracy w formie pracy domowej. "Są gotowe rozwiązania, jest dokładny projekt. To nie jest typowa telepraca, to jest sytuacja nadzwyczajna, wejście w taki rodzaj pracy domowej, kiedy nie mogę być w zakładzie pracy, czyli zdarzyła się awaria w domu np. rozchorowało się dziecko albo muszę zająć się inną chorą osobą" - wyjaśniała.

Podkreśliła, że do ustalenia jest, ile dni będzie można pracować w takiej formie. "Przypuszczam, że być może otworzy się tutaj pole do negocjacji. My nie wskazujemy, ile dokładnie można świadczyć w tej formie pracę, ale kierujemy się określeniem "nadzwyczajne okoliczności". A więc jeśli ktoś będzie w tych nadzwyczajnych okolicznościach spędzał połowę czasu w miesiącu, to wchodzi już w typową telepracę" - oświadczyła ekspertka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prof. Gładoch zaznaczyła, że proponowane rozwiązania zakładają, że domowe formy pracy będą 100 proc. płatne. Podkreśliła jednak, że na świadczenie pracy w formie domowej będzie wymagana zgoda pracodawcy.

Jej zdaniem wprowadzenie nowych reguł będzie sprzyjać przedsiębiorcom. "Oni nie będą protestować, oni wreszcie odetchną. To jest odpowiedź na praktykę, tyle tylko, że nieuregulowaną w przepisach" - powiedziała. Zwróciła uwagę, że być może zmniejszy to liczbę branych zwolnień lekarskich.

Zwróciła uwagę, że komisja kodyfikacyjna niebawem zajmie się systemem związanych z czasem pracy oraz organizacją pracy. "Będzie między innymi rozmowa o dzieleniu się pracą, pracą na wezwanie" - mówiła. Dodała, że komisja zajmie się także propozycją "job sharingu".

Job sharing polega na dzieleniu jednego stanowiska (etatu) np. na dwóch pracowników. Mogą oni świadczyć pracę np. co drugi dzień lub dzielą dzień na połowę. Według specjalistów taka forma zatrudnienia sprzyja m.in. matkom i studentom, którzy nie mogą pracować w pełnym wymiarze godzin.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA