REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe wymagania dla inwestorów tworzących ponad 2 tys. miejsc pracy

Niższe wymagania dla inwestorów tworzących ponad 2 tys. miejsc pracy
Niższe wymagania dla inwestorów tworzących ponad 2 tys. miejsc pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rząd planuje obniżyć wymagania dla inwestorów tworzących ponad 2 tys. nowych miejsc pracy, którzy korzystają z "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023". W ramach programu otrzymają oni wsparcie w postaci dotacji bezpośredniej.

Rząd chce złagodzić wymagania dla inwestorów tworzących ponad 2 tys. miejsc pracy, korzystających z dotacji w ramach "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023" - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Autopromocja

W dokumencie poinformowano, że resort rozwoju ma przygotować zmianę Programu - zgodnie z nią inwestor tworzący co najmniej 2 tys. nowych miejsc pracy, będzie mógł obniżyć liczbę nowych stanowisk o 20 proc., przy jednoczesnym odpowiednim zmniejszeniu wysokości grantu.

W informacji o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie wyjaśniono, że minister rozwoju i finansów udziela przedsiębiorcom realizującym nowe inwestycje wsparcia w postaci dotacji bezpośredniej w ramach "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023".

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

"Przyczyną planowanej zmiany Programu jest chęć wsparcia tworzenia nowych miejsc pracy i potencjalne ryzyko konieczności zwrotu dotacji przez inwestorów tworzących znaczną ilość nowych miejsc pracy, wielokrotnie przewyższającą próg minimalny przewidziany w Programie" - wskazano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z obecnym brzmieniem Programu, dopuszczalne jest obniżenie zadeklarowanej przez inwestora liczby nowoutworzonych miejsc pracy o maksimum 10 proc. z zastrzeżeniem, że liczba nowych miejsc pracy nie będzie niższa niż minimalne progi określone w Programie. W takim wypadku wysokość wsparcia zostaje odpowiednio obniżona, ale inwestor nie musi zwracać całej kwoty wsparcia.

"W ocenie projektodawcy wielkość maksymalnego obniżenia wsparcia powinna zostać zwiększona w wypadu największych inwestycji, tworzących znaczną liczbę nowych miejsc pracy (przynajmniej 2 tys.) Nawet bowiem w wypadku obniżenia tego parametru inwestycji o 20 proc., liczba nowoutworzonych miejsc pracy znacząco przekracza progi minimalne określone w Programie i inwestycja taka stwarza znaczne korzyści dla społeczności lokalnej w postaci zmniejszenia bezrobocia" - napisano.

Zaznaczono, że obniżenie wielkości zatrudnienia powoduje automatycznie zmniejszenie wysokości grantu. Poza tym - jak wskazano - mając na względzie fakt, że za zatrudnienie więcej niż 1 tys. pracowników inwestor otrzymuje w przeliczeniu na osobę wyższą dotację niż za zatrudnienie pierwszego tysiąca pracowników, to kwota grantu, przy obniżeniu miejsc pracy spada proporcjonalnie bardziej niż liczba pracowników.

"Dodatkowo z analiz inwestycji historycznych przeprowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju wynika, że spadek miejsc pracy wpływa w większym stopniu na poziom grantu niż wpływu dla budżetu Państwa. Ponadto wpływy budżetowe przy tak dużych inwestycjach wielokrotnie przewyższają kwotę udzielonego wsparcia. Zwrot dotacji przy tego typu inwestycjach mógłby pogorszyć klimat inwestycyjny w Polsce i hamować tworzenie nowych miejsc pracy" - czytamy w uzasadnieniu.

Zauważono ponadto, że z uwagi na zmniejszające się bezrobocie inwestorzy coraz częściej sygnalizują czasowe problemy ze znalezieniem kadry do swoich nowych inwestycji. Jest to szczególnie istotne przy dużych inwestycjach, w których zatrudnienie ma znaleźć kilka tysięcy osób.

"Inwestorzy podejmują działania mające na celu zapewnienie zasobów ludzkich takie jak: współpraca z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi oraz doszkalanie i pakiety relokacyjne dla osób wracających z emigracji. Rezultaty tych działań są jednak długofalowe i nie można wyznaczyć ich konkretnej daty" - dodano.

Pomysłodawcy zmiany argumentują ponadto, że w związku z tym do resortu rozwoju i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu trafiają postulaty, szczególnie dużych inwestorów, aby uelastycznić wymagania w tym zakresie wzorem innych krajów, gdzie są one bardziej liberalne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA