| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany dla cudzoziemców w dostępie do zawodu pielęgniarki

Zmiany dla cudzoziemców w dostępie do zawodu pielęgniarki

Pielęgniarki lub położne spoza Unii Europejskiej, które chcą podjąć pracę w zawodzie w Polsce będą musiały posiadać wymagane doświadczenie oraz niezbędne dokumenty. Nowelizacja skraca z 12 do 6 miesięcy długość wymaganego dla cudzoziemców starających się o prawo wykonywania zawodu stażu adaptacyjnego.

Przewiduje je nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 3 listopada 2015 r. W myśl nowelizacji pielęgniarki lub położne spoza Unii Europejskiej chcące podjąć pracę w zawodzie w Polsce będą m.in. musiały posiadać wymagane doświadczenie i urzędowe poświadczenie znajomości języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu.

Rekomendowany produkt: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Nowelizacja skraca z 12 do 6 miesięcy długość wymaganego dla cudzoziemców starających się o prawo wykonywania zawodu stażu adaptacyjnego we wskazanym podmiocie leczniczym (np. szpitalu). Odbycie stażu nie będzie wymagało posiadania zezwolenia na pracę. Za wykonywanie zawodu pielęgniarki lub położnej, zaliczane do stażu pracy, będzie uznawane nie tylko nauczanie osób wykonujących te zawody, ale także osób wykonujących inne zawody medyczne (np. ratowników medycznych), jeśli w programie kształcenia jest zapisany udział pielęgniarki lub położnej. Celem nowelizacji jest także m.in. poprawa warunków opieki zdrowotnej udzielanej uczniom w szkołach publicznych. Doprecyzowany został obowiązek szkół dotyczący wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.

Nowelizacja przewiduje, że osoby, które ukończyły liceum medyczne albo szkołę policealną lub pomaturalną kształcącą w zawodzie pielęgniarki lub położnej i spełniają wymogi ustawowe, uzyskają potwierdzenie prawa wykonywania zawodu.

Sejm VII kadencji uchwalił ustawę 11 września 2015 r., a prezydent podpisał ją 5 października br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK