| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego

Weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego

11 września 2015 r. weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Jakie są zadania i jak będzie przedstawiał się skład Rady?

Zadania RDS

Jednym z zadań Rady jest opiniowanie projektów założeń i aktów prawnych wniesionych przez rząd. Ma na to 30 dni, a w szczególnych sytuacjach  21 dni. W przypadku, gdy rząd nie uwzględni opinii, będzie musiał wyjaśnić swoje stanowisko w uzasadnieniu do projektu przedkładanego Sejmowi.

Przewodniczący Rady, na mocy uchwały tego gremium, może występować do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni prawa. W przypadku spraw leżących w gestii Rady, może ona występować z wnioskiem o przeprowadzenie wysłuchania publicznego.

Swój program działania i sprawy priorytetowe dla rozwoju i trwałości dialogu społecznego RDS będzie przekazywać rządowi do 20 lutego każdego roku.  

Skład RDS

Pracownicy i pracodawcy są reprezentowani w Radzie przez taką samą liczbę przedstawicieli. Członków Rady powołuje i odwołuje prezydent na wniosek odpowiednio każdej z organizacji pracowników i pracodawców oraz premiera (w przypadku przedstawicieli strony rządowej). Z głosem doradczym, w pracach Rady mogą uczestniczyć przedstawiciele prezydenta, prezesa NBP oraz prezesa GUS. Funkcja przewodniczącego Rady będzie pełniona rotacyjnie przez przedstawiciela każdej z trzech stron przez rok. Posiedzenia Rady są jawne.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (PDF)

Ustawa przewiduje również powołanie Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego (WRDS), które, podobnie jak dotychczas, będą realizować dialog czterech stron: pracowników, pracodawców, rządu (jego reprezentantem jest wojewoda) oraz strony samorządowej, którą reprezentuje marszałek województwa.

Rada zastąpi Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.

Sejm uchwalił ustawę 24 lipca 2015 r., a prezydent podpisał ją 3 sierpnia br.

Zadaj pytanie na FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK