| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Urlop wypoczynkowy w czasie choroby

Urlop wypoczynkowy w czasie choroby

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego pracodawca nie może skutecznie udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi będącemu w okresie zwolnienia lekarskiego, nawet wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę, a więc udzielenie urlopu wypoczynkowego nie przerywa niezdolności pracownika do pracy.

Urlop jest jedną z instytucji zabezpieczających prawo pracownika do wypoczynku, czego wyrazem są stosowne przepisy kodeksu pracy oraz Konstytucji RP.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego całokształt regulacji prawnej urlopów wypoczynkowych uzasadnia tezę, że udzielenie pracownikowi urlopu w okresie zwolnienia lekarskiego jest niedopuszczalne i prawnie nieskuteczne, nawet gdy ten wyraził na to zgodę. Sformułowanie zawarte w art. 165 kp o niemożności rozpoczęcia przez pracownika urlopu w ustalonym terminie z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby upoważnia do stwierdzenia, że okres choroby stanowi przeszkodę w rozpoczęciu urlopu.

Redakcja poleca: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe (książka + CD)

Zgodnie z art. 166 KP, część urlopu niewykorzystaną z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi w terminie późniejszym. Z obu powołanych przepisów wynika, że niezdolność do pracy z powodu choroby pozostaje w opozycji do zwolnienia urlopowego. Urlop wypoczynkowy przypadający w okresie choroby z istoty swej nie może spełnić przypisanych mu funkcji. Dlatego udzielenie urlopu w okresie niezdolności do pracy jest prawnie niedopuszczalne (zob. wyrok SN z dnia 10 listopada 1999 r., I PKN 350/99, LEX nr 46316). Powyższy zakaz skierowany jest do pracodawcy i ma on charakter stanowczy.

Zobacz: Urlop macierzyński dla samotnych ojców

Źródło: NSZZ Solidarność; Autor: Tomasz Gryczan

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »