| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Świadczenie rodzicielskie podpisane przez Prezydenta

Świadczenie rodzicielskie podpisane przez Prezydenta

Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw wprowadzająca w życie nowe świadczenie dla rodziców tzw. świadczenie rodzicielskie została podpisana przez Prezydenta RP. Świadczenie będzie wypłacane przez 12 miesięcy w wysokości 1000 zł.

Ustawa wprowadza nowe świadczenie rodzicielskie, które ma przysługiwać osobom, które urodził)' dziecko, a które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego (bezrobotni, studenci oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych Jak umowa zlecenia).

Przedmiotowe świadczenie ma być wypłacone przez 12 miesięcy w wysokości 1000 zł, niezależnie od dochodu w rodzinie.

W przypadku większej liczby dzieci świadczenie będzie przysługiwać odpowiednio przez: 65 tygodni- przy urodzeniu bliźniąt lub przyjęciu na wychowanie dwojga dzieci; 67 tygodni- trojaczków; 69 tygodni- czworaczków; 71 tygodni- pięcioraczków i większej liczby dzieci.

Rekomendowany produkt: Komplet zmian w prawie pracy

Świadczenie rodzicielskie otrzyma:

  • matka lub ojciec (ale ten w razie wykorzystania przez nią przynajmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka, śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka);
  • opiekun faktyczny w przypadku objęcia opieka dziecka w wieku do ukończenia 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10 roku życia;
  • rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego- do ukończenia 10 roku życia;
  • osobie, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego- do ukończenia 10 roku życia.

Zadaj pytanie: FORUM

Przedmiotowa ustawa określa jednocześnie, kiedy świadczenie rodzicielskie nie przysługuje (art. 17c. pkt 9).

W zakresie prawa do zasiłku macierzyńskiego ustawa zawiera zmianę dla rolników. Przedmiotowa zmiana zmierza do wyrównania uprawnień rolników i osób objętych powszechnym systemem ubezpieczeniowym w zakresie pomocy państwa udzielonej po urodzeniu dziecka.

Ustawa wprowadza również przepisy obejmujące bezrobotnego, którego nie można pozbawić tego statusu w razie sprawowania opieki nad dzieckiem przez czas odpowiadający okresom przewidzianym Kodeksem pracy (art. 11).

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem przepisów będących podstawą do ustanowienia przez gminy świadczeń na rzecz rodziny na terenie gminy oraz przepisów dotyczących możliwości zatrudnienia opiekuna dziennego także na podstawie umowy o pracę, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Świadczenie rodzicielskie 1000 zł netto - przyjęcie poprawek Senatu

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK