REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyrektywa w sprawie urlopu macierzyńskiego?

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska złożyła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego w 2008 r., a Parlament Europejski przedstawił swoje stanowisko w pierwszym czytaniu w 2010 r. Od tamtego czasu w tej sprawie nie nastąpił żaden postęp. 1 lipca 2015 r. KE wycofała zablokowany wniosek w sprawie urlopu macierzyńskiego i otwiera tym samym drogę do nowego podejścia.

Spełnienie obietnic wobec rodziców: Komisja wycofuje zablokowany wniosek w sprawie urlopu macierzyńskiego i otwiera drogę do nowego podejścia.

Autopromocja

Jak przewidziano w programie prac na 2015 r., Komisja Europejska dokonała dziś analizy postępów prac nad projektem dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego. Projekt ten od 2008 r. jest zablokowany w procesie legislacyjnym. Brak postępów w pracach prowadzonych przez współprawodawców, mimo intensywnych i nieustannych wysiłków Komisji na rzecz porozumienia, sprawił, że Komisja postanowiła wycofać wniosek. Otwiera to drogę do przyjęcia nowego podejścia, które umożliwi realizację takich celów polityki, jak: poprawa ochrony matek, zapewnienie lepszych możliwości godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym oraz ułatwienie kobietom uczestnictwa w rynku pracy.

Zmiana dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego, w tym przedłużenie okresu urlopu i zwiększenie praw matek, została zaproponowana przez Komisję w 2008 r., ale współprawodawcom nie udało się dojść do porozumienia i przyjąć proponowanych przepisów. Parlament Europejski wyraził polityczną wolę kontynuowania negocjacji, zanim Komisja przedstawiła swój program prac na 2015 r., dlatego też Komisja zgodziła się wstrzymać się dodatkowe sześć miesięcy z wycofaniem wniosku.

Komisja podjęła intensywne działania, aby przełamać impas, i kilkakrotnie wzywała Radę do wznowienia rozmów z Parlamentem Europejskim, który wyraził wolę kompromisu w sprawie swojego stanowiska. Niemniej jednak łotewska prezydencja Rady poinformowała Komisję, że nie ma szans na porozumienie, i zachęciła Komisję do wycofania wniosku.

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komisja uważa, że przedłużanie obecnego impasu poprzez podtrzymywanie wniosku, który nie ma szans na przyjęcie, nie wpływa w żaden sposób na poprawę życia codziennego pracujących matek. Wycofując ten wniosek, Komisja pragnie przełamać obecny zastój i umożliwić przedstawienie nowych inicjatyw, co do których będzie można osiągnąć porozumienie i które przyniosą faktyczną poprawę warunków życia pracujących rodziców i opiekunów.

Komisja przedstawi szerszą inicjatywę, która będzie nadal służyła osiągnięciu celów określonych w poprzednim wniosku i zapewnieniu minimalnej ochrony. W nowej inicjatywie uwzględnione zostaną zmiany społeczne, jakie nastąpiły w ostatnim dziesięcioleciu, a ponadto zastosowana zostanie najlepsza kombinacja dostępnych instrumentów polityki, aby osiągnąć możliwie skuteczne wyniki. Aby przekonać się, jaki działania na szczeblu UE byłyby najlepsze, Komisja zbada również w tym kontekście szereg kwestii, z jakimi muszą się zmierzyć w życiu codziennym pracujący rodzice i opiekunowie. Kwestie te obejmują między innymi różne formy urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz rolę opiekunów.

Zadaj pytanie na FORUM

Zanim wycofanie wniosku nabierze mocy prawnej, Komisja określi swoje propozycje nowego podejścia. Będą one miały formę planu działania, który będzie zmierzał do realizacji nowej inicjatywy. Dzięki konsultacjom społecznym szereg zainteresowanych stron, w szczególności partnerów społecznych, będzie mogło podzielić się swoimi opiniami i pomysłami. Nowa inicjatywa stanowić będzie część programu prac Komisji na 2016 r.

Kontekst

W załączniku II do programu prac na 2015 r. Komisja zamieściła wykaz 80 oczekujących na rozpatrzenie wniosków, które mają być wycofane lub zmienione w myśl zasady braku kontynuacji politycznej.

Spośród tych 80 wniosków trzy miały zostać wycofane w przypadku braku porozumienia w ciągu sześciu miesięcy. Komisja dokonała obecnie analizy postępów prac nad tymi wnioskami oraz podjęła decyzję o wycofaniu projektu dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego. Decyzja ta zostanie w stosownym czasie sformalizowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Komisja Europejska złożyła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego w 2008 r., a Parlament Europejski przedstawił swoje stanowisko w pierwszym czytaniu w 2010 r. Od tamtego czasu w tej sprawie nie nastąpił żaden postęp. Pomimo szeregu debat ministerialnych i dyskusji technicznych w Radzie nie podjęto negocjacji z Parlamentem. Stanowisko to zostało ostatnio potwierdzone przez łotewską prezydencję Rady.

Roczny urlop macierzyński - uprawnienie pracownicy-matki

Źródło: europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

    Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

    ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

    Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

    Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

    Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    REKLAMA

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    REKLAMA

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    REKLAMA