| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ekwiwalent za deputat węglowy dla byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych

Ekwiwalent za deputat węglowy dla byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych

Ekwiwalent za deputat węglowy dla byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych był przedmiotem prac Sejmu podczas 95. posiedzenia. Nowelizacja ustawy umożliwi dalsze wypłacanie ekwiwalentu pieniężnego byłym pracownikom przedsiębiorstw robót górniczych po 1 stycznia 2016 r. aż do wygaśnięcia prawa do ekwiwalentu.

Podczas pierwszego dnia 95. posiedzenia Sejmu posłowie w drugim czytaniu kontynuowali prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych. Proponowana nowelizacja umożliwi dalsze wypłacanie ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy byłym pracownikom przedsiębiorstw robót górniczych po 1 stycznia 2016 r., aż do wygaśnięcia prawa do ekwiwalentu.

Obecne przepisy dają możliwość wypłaty tych pieniędzy uprawnionym tylko do końca tego roku. W związku z przedłużeniem okresu, za który będzie wypłacany ekwiwalent, w projekcie zaproponowano też odpowiednią zmianę przepisów określających harmonogram i terminy wypłacania ekwiwalentu.

Autorzy projektu przywołują wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2005 r., w którym TK stwierdził, że byli pracownicy przedsiębiorstw robót górniczych mają prawo do ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy podobnie jak osoby zatrudnione wcześniej w przedsiębiorstwach górniczych (kopalniach). Jak przypominają wnioskodawcy, w stosunku do tej drugiej grupy możliwość wypłacania ekwiwalentu przedłużono już w lutym br. na mocy nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Rekomendowany produkt: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych przyjęła sprawozdanie wraz z poprawkami o charakterze redakcyjno-legislacyjnym. Stanowisko Komisji na posiedzeniu Sejmu przedstawił poseł Krzysztof Gadowski. W bloku głosowań odbyło się trzecie czytanie projektu. Prace nad nowelizacją będą teraz prowadzone w Senacie.

Zadaj pytanie: FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK