REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym świadczą dane o wynagrodzeniu?

REKLAMA

REKLAMA

Dane o wynagrodzeniu podane przez GUS świadczą o spowolnieniu nominalnej dynamiki wynagrodzeń. Wydaje się, że gwałtowny wzrost wynagrodzeń w marcu wynikał głównie z wypłaty trzynastek, a nie ożywienia na rynku pracy.

Jak wynika z najnowszych danych GUS przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, osiągając poziom 4002 zł. Zatrudnienie zwiększyło się zaś o 1,1 proc. rok do roku. – To niewątpliwie rozczarowujący wynik, choć obraz sytuacji nieco zaciemniają efekty bazowe. Widoczne staje się to, że wcześniejsze dynamiczne wzrosty wynagrodzeń miały przede wszystkim charakter zdarzeń jednorazowych, takich jak wypłata premii i dodatków do wynagrodzeń. Dopóki bezrobocie nie spadnie do na tyle niskiego poziomu, że zacznie to wywoływać istotną presję płacową, możemy mieć do czynienia z nieznacznym spowalnianiem tempa wzrostu płac realnych, wynikającym przede wszystkim z wygasania deflacji – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Autopromocja

Nominalna dynamika wynagrodzeń spowalnia kolejny miesiąc z rzędu, co w warunkach zanikania procesów dezinflacyjnych sprawia, że tempo wzrostu płac realnych, po osiągnięciu swego szczytu w marcu, jest coraz mniej imponujące. Po części wynika to z efektu bazy statystycznej – maj 2014 r. był wyjątkowo udany pod względem dynamiki płac, co sprawia, że ponowne uzyskanie tak korzystnego rezultatu w kolejnym roku staje się trudniejsze.

Coraz więcej przesłanek wskazuje na to, że gwałtowny wzrost wynagrodzeń w marcu wynikał w głównej mierze z wypłaty „trzynastek”, a nie ożywienia na rynku pracy. Pomimo systematycznego spadku stopy bezrobocia, nadal nie mamy do czynienia ze szczególnie silną presją płacową. W miarę jak ożywienie gospodarcze będzie utrzymywać się coraz dłużej, a odsetek osób pozostających bez pracy wciąż malał, prawdopodobieństwo pojawienia się tego impulsu powinno stawać się coraz większe.

Redakcja poleca produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

Tempo wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw jest natomiast zgodne z oczekiwaniami. Podobnie jak w przypadku stopy bezrobocia rejestrowanego, sytuacja poprawiała się najbardziej dynamicznie na samym początku roku, podczas gdy w II kwartale mamy do czynienia z nieznacznym przyhamowaniem pozytywnych tendencji. Liczba zatrudnionych w firmach, gdzie pracuje 10 lub więcej osób, była w maju rekordowo wysoka, choć około 1-procentowa dynamika wzrostu prezentuje się mało imponująco w zestawieniu z wynikami z 2011 r. Szczególnie istotną rolę w ograniczaniu bezrobocia w obecnej fazie cyklu koniunkturalnego odgrywają małe przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: FORUM

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

    Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

    ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

    Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

    Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

    Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    REKLAMA

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    REKLAMA

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    REKLAMA