| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Górnicy poza powszechnym systemem emerytalnym

Górnicy poza powszechnym systemem emerytalnym

Górnicy, pomimo wskazań Komisji Europejskiej, nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego. Polska wniosła o usunięcie z projektu zaleceń KE sformułowania o pełnym włączeniu górników do powszechnego systemu emerytalnego

Do rekomendacji dotyczących utworzenia niezależnej rady budżetowej odniósł się wiceminister finansów Artur Radziwiłł. Zauważył, że dialog z KE w tej sprawie toczy się już od dłuższego czasu i zgodził się, że ramy instytucjonalne polityki fiskalnej należy wzmacniać.

"Oczywiście bardzo istotne tutaj jest zdjęcie przez Komisję procedury nadmiernego deficytu, które jest jakby potwierdzeniem tych mocnych podstaw finansów i tworzenia kształtowania polityki fiskalnej w Polsce" - dodał.

Zaznaczył, że w Polsce istnieje bardzo dobra kontrola realizacji budżetu, natomiast wsparcia wymaga sprawdzanie prognoz i założeń budżetowych.

Mówił też o zaleceniu ograniczenia użycia obniżonej stawki podatku VAT. Jak zauważył, rekomendacja wynika z szukania rozwiązań mających na celu zwiększenie przychodów z VAT i ograniczenia uchylania się od opodatkowania.

Zmiana systemu emerytalnego w rękach TK

"Zwracamy uwagę, że to zróżnicowanie stawek jest jednym z elementów i nie najważniejszym. Najważniejszym tak naprawdę jest efektywność administracji podatkowej i tutaj z satysfakcją odnotowujemy, że rekomendacja zwiększania efektywności, którą Komisja sformułowała w zeszłym roku, w tym roku zniknęła, bo Komisja jakby widzi to, co my robimy i docenia" - podkreślił Radziwiłł.

Poseł Marcin Święcicki (PO) uznał, że niskie stawki VAT nie pomagają ubogim, bardziej korzystają z nich ludzie zamożni. Uznał, że warte rozważenia jest wyrównanie stawek VAT i zwiększenie świadczeń rodzinnych. Reagując na zalecenie dostosowywania systemów emerytalnych dla rolników zasugerował zamknięcie KRUS dla nowych uczestników. Jego zdaniem nowi rolnicy musieliby płacić takie same stawki, co indywidualni przedsiębiorcy.

Nie zgadzał się z tym Stanisław Kalemba (PSL). Pytał, czy podobne rekomendacje kierowane są do Niemiec i Francji, gdzie istnieje podobny system ubezpieczeń rolniczych. "Jeśli zakażemy młodym rolnikom wstępowania do KRUS, jeszcze więcej ludzi wyjedzie z kraju. Oni chcą pracować w kraju. Trzeba im pomóc tworzyć miejsca pracy" - podkreślił.

System emerytalny dla górników utrzymany

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK