REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Górnicy poza powszechnym systemem emerytalnym

REKLAMA

REKLAMA

Górnicy, pomimo wskazań Komisji Europejskiej, nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego. Polska wniosła o usunięcie z projektu zaleceń KE sformułowania o pełnym włączeniu górników do powszechnego systemu emerytalnego

Rząd, wbrew zaleceniom Komisji Europejskiej, nie przewiduje włączenia górników, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu, do powszechnego systemu emerytalnego - poinformowała w środę sejmowe komisje wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

Autopromocja

Przedstawiając sejmowym komisjom ds. gospodarki, UE i finansów publicznych stanowisko rządu na temat projektu zaleceń KE dla Polski w związku z realizacją Semestru Europejskiego w 2015 r. wiceminister powiedziała, że Polska wniosła o usunięcie z niego sformułowania o pełnym włączeniu górników do powszechnego systemu emerytalnego.

Rozpoczęcie procesu dostosowywania systemów emerytalnych dla rolników i górników do systemów emerytalnych przeznaczonych dla innych grup zaleca Polsce Komisja Europejska w ramach Semestru Europejskiego 2015. Rekomenduje też podjęcie działań na rzecz zmniejszenia ilości umów na czas określony i umów cywilno-prawnych, ustanowienie niezależnej rady fiskalnej i ograniczenie stosowania zróżnicowanych stawek podatku VAT oraz usunięcie barier dla projektów inwestycyjnych w sektorze kolejowym.

Rekomendowany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Henclewska wskazała, że KE przedstawiła projekt nowych zaleceń dla Polski na lata 2015-2016 na podstawie analizy Krajowego Programu Reform i Programu Konwergencji. Takie zalecenia zostały sformułowane wobec wszystkich krajów UE. Uwagi można było zgłaszać do 22 maja. Ostateczny kształt zaleceń będzie znany w czerwcu po konsultacjach unijnego Komitetu Polityki Gospodarczej, Komitetu ds. Zatrudnienia, Komitetu Ochrony Socjalnej i Komitetu Ekonomiczno-Finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według wiceminister w tym roku liczba zaleceń ogranicza się do czterech i są one mniej rozbudowane.

"Z jednej strony jest to pozytywna odpowiedź na postulat Polski, by w zaleceniach skupiać się na wybranych zagadnieniach, które Komisja uznaje za priorytetowe, a z drugiej strony - to też są zalecenia, które były najbardziej dyskutowane" - tłumaczyła.

Odnosząc się do dostosowywania systemu emerytalnego dla rolników Henclewska zaznaczyła, że przekazano KE informację, że stworzenie właściwego systemu dochodu w gospodarstwach rolnych w krótkim czasie, np. do końca przyszłego roku, byłoby trudne.

Zapraszamy na nasze FORUM

"Jest to proces długotrwały. I zaznaczamy przy tym, że stworzenie systemu szacowania i rejestracji dochodów rolników będą służyły stworzeniu rozwiązania, które są już zawarte w projekcie ustawy o funduszu wzajemnej pomocy i stabilizacji dochodów rolniczych, a także wdrażanie wybranych działań programu rozwoju obszarów wiejskich na okres 2014-2020, w którym to przewiduje się wprowadzenie procedury uproszczonej rachunkowości" - mówiła wiceminister.

Do rekomendacji dotyczących utworzenia niezależnej rady budżetowej odniósł się wiceminister finansów Artur Radziwiłł. Zauważył, że dialog z KE w tej sprawie toczy się już od dłuższego czasu i zgodził się, że ramy instytucjonalne polityki fiskalnej należy wzmacniać.

"Oczywiście bardzo istotne tutaj jest zdjęcie przez Komisję procedury nadmiernego deficytu, które jest jakby potwierdzeniem tych mocnych podstaw finansów i tworzenia kształtowania polityki fiskalnej w Polsce" - dodał.

Zaznaczył, że w Polsce istnieje bardzo dobra kontrola realizacji budżetu, natomiast wsparcia wymaga sprawdzanie prognoz i założeń budżetowych.

Mówił też o zaleceniu ograniczenia użycia obniżonej stawki podatku VAT. Jak zauważył, rekomendacja wynika z szukania rozwiązań mających na celu zwiększenie przychodów z VAT i ograniczenia uchylania się od opodatkowania.

Zmiana systemu emerytalnego w rękach TK

"Zwracamy uwagę, że to zróżnicowanie stawek jest jednym z elementów i nie najważniejszym. Najważniejszym tak naprawdę jest efektywność administracji podatkowej i tutaj z satysfakcją odnotowujemy, że rekomendacja zwiększania efektywności, którą Komisja sformułowała w zeszłym roku, w tym roku zniknęła, bo Komisja jakby widzi to, co my robimy i docenia" - podkreślił Radziwiłł.

Poseł Marcin Święcicki (PO) uznał, że niskie stawki VAT nie pomagają ubogim, bardziej korzystają z nich ludzie zamożni. Uznał, że warte rozważenia jest wyrównanie stawek VAT i zwiększenie świadczeń rodzinnych. Reagując na zalecenie dostosowywania systemów emerytalnych dla rolników zasugerował zamknięcie KRUS dla nowych uczestników. Jego zdaniem nowi rolnicy musieliby płacić takie same stawki, co indywidualni przedsiębiorcy.

Nie zgadzał się z tym Stanisław Kalemba (PSL). Pytał, czy podobne rekomendacje kierowane są do Niemiec i Francji, gdzie istnieje podobny system ubezpieczeń rolniczych. "Jeśli zakażemy młodym rolnikom wstępowania do KRUS, jeszcze więcej ludzi wyjedzie z kraju. Oni chcą pracować w kraju. Trzeba im pomóc tworzyć miejsca pracy" - podkreślił.

System emerytalny dla górników utrzymany

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

REKLAMA

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

REKLAMA