| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Tworzenie miejsc pracy - budżet UE na 2016 r.

Tworzenie miejsc pracy - budżet UE na 2016 r.

Projekt budżetu Unii Europejskiej na 2016 r. zwraca szczególną uwagę m.in. na tworzenie miejsc pracy. Dnia 27 maja 2015 r. Komisja Europejska przedstawiła dokument, zgodnie z którym budżet na przyszły rok wyniesie 143,5 mld euro.

Zwiększanie konkurencyjności dzięki badaniom naukowym i innowacyjności w ramach programów takich jak „Horyzont 2020” (10 mld euro w 2016 r., czyli o 11,6 proc. więcej niż w 2015 r.).
2 mld euro w środkach na zobowiązania oraz 500 mln euro w środkach na płatności na fundusz gwarancyjny EFIS, aby wykreować w Europie inwestycje o wartości 315 mld euro. Rozporządzenie w sprawie EFIS (w tym aspekty budżetowe nowej struktury inwestycyjnej) jest przedmiotem toczących się obecnie negocjacji między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi.
Ogółem 42,86 mld euro przeznaczonych na sektor rolniczy.

Sprostanie nowym wyzwaniom - w Europie i poza nią

Zwiększy się pula środków przeznaczonych na rozwiązywanie problemów związanych z migracją. W budżecie przewiduje się wsparcie dla Europejskiego programu w dziedzinie migracji – przedstawionego wcześniej w tym miesiącu – poprzez przeznaczenie dodatkowych środków na operacje Tryton i Posejdon, zwiększenie pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych dla państw członkowskich położonych na granicach zewnętrznych Unii, finansowanie ogólnoeuropejskiego systemu przesiedleń oraz wzmocnienie agencji takich jak Frontex i Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO). W 2016 r. 833 mln euro zostanie przeznaczonych na Fundusz Azylu, Migracji i Integracji (AMIF) oraz Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISF); są to dwa główne źródła finansowania działań w ramach unijnej polityki migracji i bezpieczeństwa.

W budżecie UE uwzględniono również najnowsze wydarzenia w sąsiedztwie Europy i poza nią. 9,5 mld euro (+28,5 proc.) przeznaczono na wsparcie zdolności UE do reagowania w sytuacjach, w których dochodzi do kryzysów zewnętrznych, takich jak na Ukrainie i w Syrii, oraz do zapewnienia pomocy humanitarnej dla jednostek, które jej potrzebują. Podwyższeniu ulegną środki przeznaczone na Europejski Instrument Sąsiedztwa (ENI) oraz Instrument Finansowania Współpracy na rzecz Rozwoju (DCI) o odpowiednio 2,1 mld euro (+34 proc.) i 2,7 mld euro (+27 proc.).

Środki z urzędu pracy na nowe stanowisko pracy krok po kroku

Kontekst

W projekcie budżetu UE do każdego programu objętego finansowaniem przypisane są dwie kwoty, czyli środki na zobowiązania i płatności. „Środki na zobowiązania” obejmują finansowanie, do którego można się zobowiązać w umowach w danym roku, natomiast „środki na płatności” dotyczą środków rzeczywiście wydatkowanych. W projekcie budżetu na 2016 r. środki na zobowiązania wynoszą 153,5 mld euro (o 5,3 proc. mniej niż w 2015 r.), a środki na płatności – 143,5 mld euro (o 1,6 proc. więcej niż w 2015 r.). Oznacza to, że wysokość środków na płatności w ujęciu realnym utrzymuje się na mniej więcej takim samym poziomie co w 2015 r. Płatności obejmują środki potrzebne do uregulowania zaległości wynikających z nierozliczonych płatności z poprzedniego okresu programowania budżetowego, które na koniec 2014 r. osiągnęły 24,7 mld euro.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK