| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Tworzenie miejsc pracy - budżet UE na 2016 r.

Tworzenie miejsc pracy - budżet UE na 2016 r.

Projekt budżetu Unii Europejskiej na 2016 r. zwraca szczególną uwagę m.in. na tworzenie miejsc pracy. Dnia 27 maja 2015 r. Komisja Europejska przedstawiła dokument, zgodnie z którym budżet na przyszły rok wyniesie 143,5 mld euro.

Zwiększanie konkurencyjności dzięki badaniom naukowym i innowacyjności w ramach programów takich jak „Horyzont 2020” (10 mld euro w 2016 r., czyli o 11,6 proc. więcej niż w 2015 r.).
2 mld euro w środkach na zobowiązania oraz 500 mln euro w środkach na płatności na fundusz gwarancyjny EFIS, aby wykreować w Europie inwestycje o wartości 315 mld euro. Rozporządzenie w sprawie EFIS (w tym aspekty budżetowe nowej struktury inwestycyjnej) jest przedmiotem toczących się obecnie negocjacji między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi.
Ogółem 42,86 mld euro przeznaczonych na sektor rolniczy.

Sprostanie nowym wyzwaniom - w Europie i poza nią

Zwiększy się pula środków przeznaczonych na rozwiązywanie problemów związanych z migracją. W budżecie przewiduje się wsparcie dla Europejskiego programu w dziedzinie migracji – przedstawionego wcześniej w tym miesiącu – poprzez przeznaczenie dodatkowych środków na operacje Tryton i Posejdon, zwiększenie pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych dla państw członkowskich położonych na granicach zewnętrznych Unii, finansowanie ogólnoeuropejskiego systemu przesiedleń oraz wzmocnienie agencji takich jak Frontex i Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO). W 2016 r. 833 mln euro zostanie przeznaczonych na Fundusz Azylu, Migracji i Integracji (AMIF) oraz Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISF); są to dwa główne źródła finansowania działań w ramach unijnej polityki migracji i bezpieczeństwa.

W budżecie UE uwzględniono również najnowsze wydarzenia w sąsiedztwie Europy i poza nią. 9,5 mld euro (+28,5 proc.) przeznaczono na wsparcie zdolności UE do reagowania w sytuacjach, w których dochodzi do kryzysów zewnętrznych, takich jak na Ukrainie i w Syrii, oraz do zapewnienia pomocy humanitarnej dla jednostek, które jej potrzebują. Podwyższeniu ulegną środki przeznaczone na Europejski Instrument Sąsiedztwa (ENI) oraz Instrument Finansowania Współpracy na rzecz Rozwoju (DCI) o odpowiednio 2,1 mld euro (+34 proc.) i 2,7 mld euro (+27 proc.).

Środki z urzędu pracy na nowe stanowisko pracy krok po kroku

Kontekst

W projekcie budżetu UE do każdego programu objętego finansowaniem przypisane są dwie kwoty, czyli środki na zobowiązania i płatności. „Środki na zobowiązania” obejmują finansowanie, do którego można się zobowiązać w umowach w danym roku, natomiast „środki na płatności” dotyczą środków rzeczywiście wydatkowanych. W projekcie budżetu na 2016 r. środki na zobowiązania wynoszą 153,5 mld euro (o 5,3 proc. mniej niż w 2015 r.), a środki na płatności – 143,5 mld euro (o 1,6 proc. więcej niż w 2015 r.). Oznacza to, że wysokość środków na płatności w ujęciu realnym utrzymuje się na mniej więcej takim samym poziomie co w 2015 r. Płatności obejmują środki potrzebne do uregulowania zaległości wynikających z nierozliczonych płatności z poprzedniego okresu programowania budżetowego, które na koniec 2014 r. osiągnęły 24,7 mld euro.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK