| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Warsztaty z ekspertami Carrefour Polska - 26 maja i 2 czerwca 2015 r.

Warsztaty z ekspertami Carrefour Polska - 26 maja i 2 czerwca 2015 r.

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach z ekspertami Carrefour Polska, które odbędą się 26 maja w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i 2 czerwca 2015 r. na Politechnice Warszawskiej.

Studencie, zapisz się na warsztaty z ekspertami Carrefour Polska

Trwają zapisy na warsztaty realizowane przez ekspertów z Carrefour Polska w ramach Programu Edukacyjnego Smak Kariery, które odbędą się 26 maja w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz 2 czerwca na Politechnice Warszawskiej. Podczas warsztatów studenci oraz absolwenci uczelni partnerskich Programu będą mieli okazję zdobyć praktyczną wiedzę na temat zarządzania jakością oraz zarządzania biznesem franczyzowym w branży handlowo-spożywczej. Więcej informacji na temat warsztatów można znaleźć na stronie www.smakkariery.pl/warsztaty.

Celem obu warsztatów prowadzonych przez specjalistów z Carrefour Polska jest uzupełnienie wiedzy praktycznej młodych ludzi oraz przybliżenie im realnych procesów biznesowych i specyfiki pracy w branży handlowo-spożywczej. – Zależy nam na tym, by przedstawić uczestnikom warsztatów naszą codzienną pracę „od kuchni”, przybliżyć im procesy biznesowe i mechanizmy funkcjonowania naszej firmy oraz zaprezentować możliwości kariery i perspektywy rozwoju w Carrefour Polska - komentuje Justyna Orzeł, Dyrektor Zasobów Ludzkich w Carrefour Polska.

Spotkanie poświęcone zarządzaniu jakością, które odbędzie się we wtorek, 26 maja na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW jest dedykowane szczególnie studentom i absolwentom wydziałów: Nauk o Żywności, Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Inżynierii Produkcji oraz Medycyny Weterynaryjnej. Podczas warsztatów Menedżerowie pracujący w Dziale Jakości w Carrefour Polska przybliżą uczestnikom jak wygląda ich codzienna praca, zarządzanie jakością w branży handlowo-spożywczej, jakie są ścieżki kariery menedżerów z Działu Jakości, czy kompetencje pożądane w tym obszarze.  Podczas warsztatów z zakresu zarządzania biznesem franczyzowym, które będą miały miejsce 2 czerwca na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej, uczestnicy dowiedzą się m.in. czym charakteryzuje się biznes franczyzowy, jakie są metody jego zarządzania, jakie są zasady funkcjonowania rynku handlowo-spożywczego na przykładzie dużej sieci handlowej, czy też jak wygląda ścieżka kariery i codzienne obowiązki pracowników Działu Franczyzy Carrefour.

Oba warsztaty przyjmą formę prezentacji połączonej z elementami dyskusji oraz burzy mózgów. Wstęp na warsztaty jest wolny. Zapisów na spotkania można dokonać poprzez rejestrację na stronie www.smakkariery.pl/warsztaty.

Warsztaty są organizowane w ramach Programu Edukacyjnego Smak Kariery realizowanego przez firmę Carrefour Polska przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami oraz BFS Group. Patronami Programu są: Magazyn Agricola, Dlastudenta.pl, Kadry.infor.pl, Markapracodawcy.pl, Perspektywy.pl, Polibuda.info, Studentnews.pl oraz Radio Aktywne. Więcej informacji na temat Programu można znaleźć na stronie www.smakkariery.pl.

Porozmawiaj o tym na FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK