| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę a umowa o zakazie konkurencji - SN

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę a umowa o zakazie konkurencji - SN

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę nie powoduje, że nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie uchwałę dnia 6 maja 2015 r. (III PZP 2/15).

Dnia 6 maja 2015 r. Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych wydał orzeczenie w składzie 3 sędziów w sprawie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy w przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę (sygn. akt III PZP 2/15).

Sąd Najwyższy rozpoznał pytanie: Czy w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa (art. 23(1)  k.p.) stroną w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art 101(2) par. 1 k.p.), która została zawarta z poprzednim pracodawcą?

W świetle art. 23(1) § 1 k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Nowa wersja programu Płatnik 10.01.001. Pobierz bezpłatną instrukcję.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 6 maja 2015 r. ​artykuł 23(1) § 1 k.p. nie ma zastosowania do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 101(2) § 1 k.p.), zawartej z poprzednim pracodawcą, a co za tym idzie nowy pracodawca nie staje się z mocy prawa stroną umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Zadaj pytanie na FORUM

Źródło: www.sn.pl

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »