| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Polska liderem delegowania pracowników

Polska liderem delegowania pracowników

Polska jest obecnie liderem delegowania pracowników do pracy w krajach Unii Europejskiej. Rocznie delegowanych z Polski jest co najmniej 230 tys. pracowników.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz był gościem III Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, który odbywał się w Krakowie, w dniach 23 i 24 kwietnia. Kongres to to największe, cykliczne wydarzenie w Europie poświęcone delegowaniu pracowników oraz swobodzie świadczenia usług na rynku wewnętrznym.  Tematem przewodnim tegorocznego III EKMP był konflikt fundamentalnych wartości Unii Europejskiej – swobody świadczenia usług oraz ochrony praw pracowniczych.

- Swobodny przepływ pracowników, swoboda przedsiębiorczości i swoboda świadczenia usług stanowią fundamenty Unii Europejskiej. Nie mamy tu do czynienia z konfliktem dwóch fundamentalnych wartości. To są dwie strony tego samego medalu. Wręcz nie możemy dyskutować o mobilności bez aspektu poszanowania praw pracowniczych – ocenił problem minister Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał, że kwestia delegowania pracowników dotyczy ponad 1 mln obywateli państwa członkowskich. Liderem na wspólnym rynku są polskie firmy - szacuje się, że delegują co najmniej 230 tys. pracowników rocznie do pracy w innych krajach.

Minimalna stawka płacy dla pracowników delegowanych

W tym kontekście niepokojące są sygnały płynące z niektórych państwach członkowskich, nakładające na przedsiębiorców delegujących pracowników nowe zobowiązania oraz sankcje za ich nieprzestrzeganie. Budzi to wątpliwości, czy są one zgodne z prawem Unii.

- Dlatego tak ważny dla całej Unii jest kompromis osiągnięty w dyrektywie z 2014 roku, po dwuletnich, bardzo trudnych negocjacjach – zaznaczył minister. - Jednym z celów tamtego kompromisu było właśnie zagwarantowanie przestrzegania praw pracowniczych. Nowa dyrektywa reguluje nie tylko kwestie monitorowania przestrzegania przepisów i współpracy administracyjnej, ale także nakłada obowiązki na państwa członkowskie w zakresie przejrzystości informowania o warunkach zatrudnienia i istniejących obowiązkach.

- Nie ma i nie będzie naszej zgody na to, by pod szyldem ochrony praw pracowniczych i uczciwej konkurencji budować nowe mury w Europie. Jestem przekonany, że mobilność jest dla Unii szansą, a nie zagrożeniem. Musimy tylko umieć jako zjednoczona Europa z tej szansy skorzystać - zakończył swoje wystąpienie minister Kosiniak-Kamysz.

Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu wręczono nagrodę Labor Mobilis 2015 za wybitne zasługi we wspieraniu mobilności pracy w ramach swobody świadczenia usług.

Zadaj pytanie: FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK