| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiana w projekcie dot. Rady Dialogu Społecznego?

Zmiana w projekcie dot. Rady Dialogu Społecznego?

Związki zawodowe twierdzą, że strona rządowa dokonała zmiany w projekcie dotyczącym Rady Dialogu Społecznego. Treść projektu ma różnić się od przedstawionej do konsultacji społecznych.

Związki zawodowe uważają, że strona rządowa nie dotrzymuje uzgodnień dot. projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. W ich ocenie projekt uzgodniony między związkami, pracodawcami a resortem pracy różni się od tego przesłanego do konsultacji społecznych.

W ocenie Solidarności może to oznaczać jednostronne zerwanie porozumienia przez stronę rządową. Dlatego Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" wzywają resort do przywrócenia pierwotnej wersji projektu.

Ministerstwo pracy uspokaja, że projekt ustawy nie ma jeszcze ostatecznego kształtu.

Zmiana w projekcie dotyczy zasad finansowania biura mającej powstać Rady. W uzgodnionej wersji projektu ustawy zapisano, że "projekt planu finansowego Biura jest przygotowywany przez Dyrektora Biura i podlega zatwierdzeniu przez Radę”. W wersji rozesłanej do konsultacji i umieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji zapis brzmi: „Na podstawie kwot wydatków na kolejny rok budżetowy i w terminach wskazanych przez dysponenta części budżetowej 31 – Praca, Dyrektor Biura przygotowuje projekt planu finansowego Biura na kolejny rok budżetowy, który podlega zatwierdzeniu przez Radę”.

Polecany produkt: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Związki obawiają się, że zapis oznacza ograniczenie niezależności Rady i jej biura, bo daje ministrowi możliwość zablokowania środków na finansowanie jej biura. Dlatego domagają się przywrócenia uzgodnionej treści.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uspokaja, że projekt ustawy nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, a konsultacje społeczne w tej sprawie potrwają do 28 kwietnia.

"Mam nadzieję i jestem dobrej myśli, że nikt się nie wycofa, bo wszystkim zależy na uchwaleniu tej ustawy o dialogu społecznym. To jest nowe otwarcie" - powiedział w czwartek PAP minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. "My też jesteśmy otwarci na sugestie. Na pewno nie ma intencji, żeby odchodzić od filozofii, którą razem zaprezentowaliśmy. Jestem przekonany, że ten niewielki fragment nie będzie stanowił problemu w przyjęciu tej ustawy" - dodał.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Projekt ustawy o RDS po raz pierwszy zaprezentowano na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego w październiku 2013 r. Związki zawodowe przygotowały go po tym, jak w czerwcu 2013 r. zawiesiły prace w Komisji Trójstronnej, uznając, że dialog w Komisji jest pozorowany, a rząd nie bierze pod uwagę ich postulatów. Potem własny projekt przedstawili pracodawcy, a następnie wspólny zespół wypracował jednolity tekst, przedstawiony przez związki i pracodawców rządowi.

Uzgodniony trójstronnie projekt 21 marca parafowali szefowie organizacji związkowych i pracodawców oraz minister pracy, a potem zatwierdziły władze statutowe organizacji pracujących nad projektem - NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych ze strony związkowej oraz Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - ze strony pracodawców.

Przygotowywany projekt ustawy zakłada m.in. że członków Rady będzie powoływał prezydent. Przewodniczący RDS będzie wybierany na roczną kadencję rotacyjnie - po kolei przez każdą ze stron dialogu. Rada ma zyskać dodatkowe uprawnienia w stosunku do Komisji Trójstronnej, m.in. będzie mogła inicjować prace legislacyjne nad projektami ustaw.

Rada Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK