| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiana w projekcie dot. Rady Dialogu Społecznego?

Zmiana w projekcie dot. Rady Dialogu Społecznego?

Związki zawodowe twierdzą, że strona rządowa dokonała zmiany w projekcie dotyczącym Rady Dialogu Społecznego. Treść projektu ma różnić się od przedstawionej do konsultacji społecznych.

Związki zawodowe uważają, że strona rządowa nie dotrzymuje uzgodnień dot. projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. W ich ocenie projekt uzgodniony między związkami, pracodawcami a resortem pracy różni się od tego przesłanego do konsultacji społecznych.

W ocenie Solidarności może to oznaczać jednostronne zerwanie porozumienia przez stronę rządową. Dlatego Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" wzywają resort do przywrócenia pierwotnej wersji projektu.

Ministerstwo pracy uspokaja, że projekt ustawy nie ma jeszcze ostatecznego kształtu.

Zmiana w projekcie dotyczy zasad finansowania biura mającej powstać Rady. W uzgodnionej wersji projektu ustawy zapisano, że "projekt planu finansowego Biura jest przygotowywany przez Dyrektora Biura i podlega zatwierdzeniu przez Radę”. W wersji rozesłanej do konsultacji i umieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji zapis brzmi: „Na podstawie kwot wydatków na kolejny rok budżetowy i w terminach wskazanych przez dysponenta części budżetowej 31 – Praca, Dyrektor Biura przygotowuje projekt planu finansowego Biura na kolejny rok budżetowy, który podlega zatwierdzeniu przez Radę”.

Polecany produkt: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Związki obawiają się, że zapis oznacza ograniczenie niezależności Rady i jej biura, bo daje ministrowi możliwość zablokowania środków na finansowanie jej biura. Dlatego domagają się przywrócenia uzgodnionej treści.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uspokaja, że projekt ustawy nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, a konsultacje społeczne w tej sprawie potrwają do 28 kwietnia.

"Mam nadzieję i jestem dobrej myśli, że nikt się nie wycofa, bo wszystkim zależy na uchwaleniu tej ustawy o dialogu społecznym. To jest nowe otwarcie" - powiedział w czwartek PAP minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. "My też jesteśmy otwarci na sugestie. Na pewno nie ma intencji, żeby odchodzić od filozofii, którą razem zaprezentowaliśmy. Jestem przekonany, że ten niewielki fragment nie będzie stanowił problemu w przyjęciu tej ustawy" - dodał.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Projekt ustawy o RDS po raz pierwszy zaprezentowano na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego w październiku 2013 r. Związki zawodowe przygotowały go po tym, jak w czerwcu 2013 r. zawiesiły prace w Komisji Trójstronnej, uznając, że dialog w Komisji jest pozorowany, a rząd nie bierze pod uwagę ich postulatów. Potem własny projekt przedstawili pracodawcy, a następnie wspólny zespół wypracował jednolity tekst, przedstawiony przez związki i pracodawców rządowi.

Uzgodniony trójstronnie projekt 21 marca parafowali szefowie organizacji związkowych i pracodawców oraz minister pracy, a potem zatwierdziły władze statutowe organizacji pracujących nad projektem - NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych ze strony związkowej oraz Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - ze strony pracodawców.

Przygotowywany projekt ustawy zakłada m.in. że członków Rady będzie powoływał prezydent. Przewodniczący RDS będzie wybierany na roczną kadencję rotacyjnie - po kolei przez każdą ze stron dialogu. Rada ma zyskać dodatkowe uprawnienia w stosunku do Komisji Trójstronnej, m.in. będzie mogła inicjować prace legislacyjne nad projektami ustaw.

Rada Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK