REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozycja pracownika na rynku pracy coraz mocniejsza

REKLAMA

REKLAMA

Pozycja pracownika na rynku pracy staje się coraz mocniejsza. Niektórzy dostrzegają przewagę pracownika nad pracodawcą. W drugiej połowie roku mają przyspieszyć podwyżki wynagrodzeń.

Rynek pracownika

Część ekspertów ocenia, że obecna sytuacja w gospodarce już wskazuje na nastanie "rynku pracownika". Inni oceniają, że warunki zatrudnienia nadal dyktują pracodawcy. Wszyscy są natomiast zgodni, że w II połowie roku dynamika wzrostu wynagrodzeń przyspieszy.

Autopromocja

W poniedziałek w rozmowie z PAP, wiceminister pracy Jacek Męcina powiedział, że resort pracy spodziewa się od kwietnia narastania presji płacowej. Jego zdaniem, korzystna z punktu widzenia pracownika sytuacja na rynku pracy nie pozostanie bez wpływu na wynagrodzenia, których dynamika wzrostu powinna od kwietnia przyspieszyć.

Natomiast w środowym komunikacie Rady Polityki Pieniężnej napisano, że "ze względu na umiarkowane tempo wzrostu popytu oraz stopniową poprawę sytuacji na rynku pracy w gospodarce nie ma presji popytowej, a dynamika nominalnych płac pozostaje umiarkowana".

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

RYNEK PRACOWNIKA CZY JESZCZE PRACODAWCY?

Tomasz Walenczak, ekspert z agencji zatrudnienia Manpower, jest podobnego zdania jak wiceminister pracy i dostrzega na rynku pracy przewagę pracobiorcy nad pracodawcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Bezrobocie cały czas spada, a w miarę wzrostu liczby dostępnych ofert poprawia się sytuacja osób poszukujących zatrudnienia. Do niedawna mieliśmy do czynienia z rynkiem pracy, na którym kandydaci jeszcze nie mogą dyktować warunków, ale obecnie na pewno łatwiej jest znaleźć pracę. Obecna sytuacja coraz bardziej przechyla się na korzyść rynku pracownika, zwłaszcza w niektórych regionach kraju" - powiedział w rozmowie z PAP Walenczak.

Dodał, że od kilku kwartałów pracodawcy zgłaszają chęć zwiększania zatrudnienia, a stabilna sytuacja gospodarcza i atrakcyjność Polski dla nowych inicjatyw cały czas przyciągają nowych inwestorów, co nie pozostanie bez wpływu na podaż etatów.

"O pracę jest zdecydowanie łatwiej już nie tylko w aglomeracjach, które nas pod tym kątem nie dziwią, jak Warszawa, Wrocław czy Poznań, ale również np. w Łodzi, w której jeszcze do niedawna pracodawcy nie mieli kłopotów z rekrutacją, a obecnie znalezienie tu poszukiwanego kandydata staje się dla nich coraz większym wyzwaniem. Poprawa sytuacji gospodarczej, wzrost liczby ofert, a także nowe inwestycje zmuszają pracodawców do coraz większego konkurowania o kandydata. Skutkiem tego jest obniżenie wymagań wobec kandydatów oraz wzrost presji płacowej, której efekty obserwujemy już teraz" - dodał Walenczak.

Zadaj pytanie na FORUM

W podobnym tonie wypowiada się Tomasz Hanczarek, prezes firmy Work Service.

"Polacy pozbyli się strachu po pierwsze przed żądaniem podwyżki, a po drugie przed zmianą pracy. Są świadomi tego, że mogą obecnie liczyć na wyższe pensje. Z każdym miesiącem rola pracownika na rynku pracy będzie jeszcze rosła" - powiedział w rozmowie z PAP Hanczarek.

Natomiast zdaniem Łukasza Kozłowskiego, eksperta ds. ekonomicznych Pracodawców RP, rynek pracy jeszcze nie osiągnął stanu, który można nazwać "rynkiem pracownika", choć procesy zachodzące w gospodarce wskazują, że taki stan niedługo nastąpi.

"Nie można jeszcze powiedzieć, że obecnie mamy już do czynienia z +rynkiem pracownika+. Ostatnie miesiące jednak pokazują, że stopniowo zmierzamy w tym kierunku" - powiedział PAP Kozłowski.

"Rosnący popyt na pracę już teraz sprawia, że sytuacja zatrudnionych oraz poszukujących pracy staje się coraz lepsza. Pracodawcy zaczynają mieć problemy ze znalezieniem doświadczonych specjalistów o odpowiednich kwalifikacjach, co sprawia, że rośnie ich skłonność do zatrudniania oraz inwestowania w absolwentów. Świadczy o tym fakt, iż wskaźnik bezrobocia wśród osób młodych spadł już poniżej 21 proc., a więc do najniższego poziomu od połowy 2009 r." - dodał.

Kozłowski zwraca uwagę, że pozytywne zmiany zaczynają odczuwać także długotrwale bezrobotni.

"Na przestrzeni minionego roku liczba osób poszukujących pracy dłużej niż 12 miesięcy zmniejszyła się o prawie 25 proc. Wyraźnie więc widać, że przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością zatrudniania pracowników, których należy uprzednio przeszkolić" - powiedział Kozłowski.

Nadchodzą zmiany na rynku pracy

NOMINALNE PENSJE W GÓRĘ O CO NAJMNIEJ 4 PROC.

Kozłowski, ekspert z Pracodawcy RP, ocenia, że im dłużej i dynamiczniej będzie spadać bezrobocie, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie znaczącej presji na wzrost wynagrodzeń.

"Dynamika płac realnych w zasadzie przyspiesza już od początku 2013 r., co pierwotnie było jedynie efektem występowania sztywności nominalnych w warunkach słabnącej inflacji, która w połowie ubiegłego roku przerodziła się w deflację. Bez wątpienia jesteśmy coraz bliżej momentu, w którym narastające problemy polskich pracodawców ze znalezieniem odpowiednich pracowników będą wpływać na przyspieszenie dynamiki płac nominalnych" - powiedział Kozłowski.

Jego zdaniem, w całym 2015 r. przeciętne wynagrodzenie w gospodarce wzrośnie, w ujęciu nominalnym, o ok. 4,2 proc. rdr.

"Przyspieszenie dynamiki wynagrodzeń w kwietniu jest możliwe, jednak nie oczekiwałbym spektakularnej poprawy. W ujęciu rdr zapewne nie będzie ona przekraczać 4 proc., zaś mdm prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia ze spadkiem o 0,5-1 proc. ze względu na to, że w marcu przeciętne wynagrodzenie tradycyjnie notuje silny wzrost w ujęciu miesięcznym m.in. z powodu wypłaty +trzynastek+" - powiedział.

"Zakładając utrzymanie dobrej koniunktury gospodarczej oraz dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy, oczekiwałbym wzrostu przeciętnego wynagrodzenia o ok. 4,2 proc. w 2015 r. Biorąc jednak pod uwagę zjawiska deflacyjne, płace polskich pracowników prawdopodobnie będą rosły jeszcze szybciej w ujęciu realnym" - dodał Kozłowski.

Natomiast ekspert z agencji zatrudnienia Manpower, Tomasz Walenczak, jest zdania, że dynamika wzrostu wynagrodzeń może w nadchodzących miesiącach przekroczyć 5 proc.

Zmiany na rynku pracy w 2015 r.

"Tylko w przypadku wykwalifikowanych pracowników fizycznych w ujęciu rocznym wynagrodzenia wzrosły o ok. 15-20 proc. Na stanowiskach specjalistycznych dynamika ta jest mniejsza, jednak również możemy mówić o wzroście. Trudno dokładnie przewidzieć przyszłość, ale w najbliższych miesiącach należy spodziewać się dalszej poprawy wynagrodzeń, choć o mniejszej dynamice, o ok. 5-10 proc." - powiedział Walenczak.

Również Hanczarek jest zdania, że pensje w 2015 r. będę sukcesywnie rosnąć.

"Z pewnością z miesiąca na miesiąc będziemy obserwować akcelerację wynagrodzeń. Trudno natomiast ocenić w jakiej to będzie skali, jest zbyt wcześnie na formowanie takich prognoz" - powiedział.

Poniżej przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, wg danych GUS, od marca 2014 r. do lutego 2015 r.:

III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II
w zł 4018 3977 3878 3943 3965 3893 3900 3981 4005 4379 3943 3982
rdr 4,8 3,8 4,8 3,5 3,5 3,5 3,4 3,8 2,7 3,7 3,6 3,2
mdm 4,2 -1,0 97,5 1,7 0,6 -1,8 0,2 2,1 0,6 9,4 -10,0 1,0

Dane o wynagrodzeniu w marcu 2015 r. GUS poda w piątek, 17 kwietnia o godz. 14.00.

NAJWIĘCEJ UGRAJĄ SPECJALIŚCI

Kozłowski i Hanczarek zgodnie przewidują, że największy wzrost wynagrodzeń nastąpi wśród specjalistów i techników, a szczególnie w branży IT.

"Ponadprzeciętna dynamika wzrostu wynagrodzeń zapewne zostanie utrzymana w sektorze ICT i finansowym oraz w branżach związanych z profesjonalnymi usługami dla biznesu, wykazujących duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów, których coraz trudniej znaleźć na rynku. Możemy również oczekiwać solidnego tempa wzrostu płac w przemyśle, który od początku roku na nowo zaczyna doświadczać ożywienia" - powiedział Kozłowski.

"Na największy wzrost wynagrodzeń liczyć mogą pracownicy z branży IT oraz wysoko wyspecjalizowani inżynierowie. W tych segmentach widać największy deficyt pracowników" - dodał Hanczarek z Work Service.

Pracownik na działalności gospodarczej - przyszłość rynku pracy?

Poniżej średniego tempa, wynagrodzenia rosnąć będą m.in. w górnictwie.

"Na przeciwnym biegunie prawdopodobnie znajdzie się przechodzące proces restrukturyzacji górnictwo, jak również wciąż objęta oszczędnościami budżetowymi administracja publiczna, a także w stosunkowo wolnym tempie wydobywające się z kłopotów budownictwo" - dodał Kozłowski.

Nikodem Chinowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Pracownicy urzędów państwowych. Będą nowe przepisy o czasie pracy w urzędach

    Prezes Rady Ministrów określi w rozporządzeniu zasady ustalania przez kierowników urzędów czasu pracy urzędów, w których są zatrudnieni urzędnicy państwowi oraz inni pracownicy. Nowe przepisy mają m.in. na celu umożliwienie zastosowania bardziej elastycznych rozwiązań w zakresie organizacji pracy urzędów.

    Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

    Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest niezbędna dla osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Kto wydaje decyzję o potrzebie wsparcia i ile się czeka? Gdzie złożyć wniosek?

    Pracownicy domowi i globalny kryzys opiekuńczy nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

    Rośnie globalne zapotrzebowanie na płatną opiekę, czy to nad osobami starszymi czy nad osobami niepełnosprawnymi. Coraz więcej państw na całym świecie, w tym szczególnie w UE boryka się z kryzysem opiekuńczym. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że kobiety stanowią trzy czwarte z 75,6 miliona pracowników domowych na całym świecie. Konieczne jest zapewnienie im ochrony w zatrudnieniu, w tym ochrony ubezpieczeniowej. MOP alarmuje o implementację przepisów. Praca domowa jest w dalszym ciągu niedoceniana i niedostrzegana oraz że w znacznej części jest wykonywana przez kobiety i dziewczęta, z których wiele jest migrantkami lub członkami społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji i które są w szczególny sposób narażone na łamanie praw człowieka i pracownika, molestowanie seksualne czy dyskryminację. Czas to zmienić!

    Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

    Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

    REKLAMA

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

    Podwyżki w budżetówce. Nowelizacja przepisów o wynagradzaniu pracowników administracji rządowej i innych jednostek

    Szykują się podwyżki dla kolejnych grup pracowników budżetówki. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o kolejnym projekcie rozporządzenia. Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    Zmotywowani do działania pracownicy to jeden z kluczowych sposobów budowania konkurencyjności na rynku
    Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

    Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

    REKLAMA

    Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy

    Pracownik, który nie stawi się do pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Przepisy określają, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Jednak pracodawca może uznać także inne przyczyny wskazane przez pracownika i usprawiedliwić jego nieobecność w pracy.

    Czy będą zmiany w Kodeksie pracy? Trwają prace nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego

    Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, zadeklarowała, że w maju ma być gotowy projekt ustawy wydłużającej urlop macierzyński. Powinien on być fakultatywny, nieprzymusowy, udzielany na wniosek i płatny w 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

    REKLAMA