| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Pozycja pracownika na rynku pracy coraz mocniejsza

Pozycja pracownika na rynku pracy coraz mocniejsza

Pozycja pracownika na rynku pracy staje się coraz mocniejsza. Niektórzy dostrzegają przewagę pracownika nad pracodawcą. W drugiej połowie roku mają przyspieszyć podwyżki wynagrodzeń.

W podobnym tonie wypowiada się Tomasz Hanczarek, prezes firmy Work Service.

"Polacy pozbyli się strachu po pierwsze przed żądaniem podwyżki, a po drugie przed zmianą pracy. Są świadomi tego, że mogą obecnie liczyć na wyższe pensje. Z każdym miesiącem rola pracownika na rynku pracy będzie jeszcze rosła" - powiedział w rozmowie z PAP Hanczarek.

Natomiast zdaniem Łukasza Kozłowskiego, eksperta ds. ekonomicznych Pracodawców RP, rynek pracy jeszcze nie osiągnął stanu, który można nazwać "rynkiem pracownika", choć procesy zachodzące w gospodarce wskazują, że taki stan niedługo nastąpi.

"Nie można jeszcze powiedzieć, że obecnie mamy już do czynienia z +rynkiem pracownika+. Ostatnie miesiące jednak pokazują, że stopniowo zmierzamy w tym kierunku" - powiedział PAP Kozłowski.

"Rosnący popyt na pracę już teraz sprawia, że sytuacja zatrudnionych oraz poszukujących pracy staje się coraz lepsza. Pracodawcy zaczynają mieć problemy ze znalezieniem doświadczonych specjalistów o odpowiednich kwalifikacjach, co sprawia, że rośnie ich skłonność do zatrudniania oraz inwestowania w absolwentów. Świadczy o tym fakt, iż wskaźnik bezrobocia wśród osób młodych spadł już poniżej 21 proc., a więc do najniższego poziomu od połowy 2009 r." - dodał.

Kozłowski zwraca uwagę, że pozytywne zmiany zaczynają odczuwać także długotrwale bezrobotni.

"Na przestrzeni minionego roku liczba osób poszukujących pracy dłużej niż 12 miesięcy zmniejszyła się o prawie 25 proc. Wyraźnie więc widać, że przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością zatrudniania pracowników, których należy uprzednio przeszkolić" - powiedział Kozłowski.

Nadchodzą zmiany na rynku pracy

NOMINALNE PENSJE W GÓRĘ O CO NAJMNIEJ 4 PROC.

Kozłowski, ekspert z Pracodawcy RP, ocenia, że im dłużej i dynamiczniej będzie spadać bezrobocie, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie znaczącej presji na wzrost wynagrodzeń.

"Dynamika płac realnych w zasadzie przyspiesza już od początku 2013 r., co pierwotnie było jedynie efektem występowania sztywności nominalnych w warunkach słabnącej inflacji, która w połowie ubiegłego roku przerodziła się w deflację. Bez wątpienia jesteśmy coraz bliżej momentu, w którym narastające problemy polskich pracodawców ze znalezieniem odpowiednich pracowników będą wpływać na przyspieszenie dynamiki płac nominalnych" - powiedział Kozłowski.

Jego zdaniem, w całym 2015 r. przeciętne wynagrodzenie w gospodarce wzrośnie, w ujęciu nominalnym, o ok. 4,2 proc. rdr.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK