| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Utrata pracy już nie taka straszna - badanie Genworth Customer Focus

Utrata pracy już nie taka straszna - badanie Genworth Customer Focus

Badanie Genworth Customer Focus pokazuje, że utrata pracy nie jest już taka straszna dla Polaków. Są bardziej optymistyczni i lepiej zabezpieczeni, lecz wciąż brakuje im finansów na spełnianie życiowych planów.

Polacy coraz częściej akumulują oszczędności i kupują polisę od utraty pracy, dając sobie w ten sposób szansę na spokojne poszukiwanie nowej posady lub „wyprowadzenie na prostą” własnej działalności gospodarczej. W porównaniu z rokiem ubiegłym znacznie wydłużył się okres przejściowy w jakim Polacy mogą utrzymać się na bezrobociu. O 3, 5 i 10 p.p. wzrósł odsetek respondentów, którzy po utracie pracy są w stanie regulować swoje stałe zobowiązania jeszcze przez odpowiednio ponad 1, 3 i 6 miesięcy. To duża zmiana.

W sumie 60% respondentów zapewniło sobie minimum w postaci jednego miesiąca na znalezienie nowych źródeł dochodu. Ubyło natomiast respondentów, którzy tracąc pracę, w tym samym momencie tracą zdolność regulowania swoich finansowych zobowiązań. Grupa ta zmniejszyła się dwukrotnie, z 22% respondentów w 2013 roku, do 12% w roku 2014.

Polacy są w stanie utrzymać się dłużej po utracie pracy niż rok temu.

Polacy mniej boją się o utratę pracy

Jakie ważne życiowe decyzje Polacy odkładają w czasie ze względu na stan swoich finansów?

Respondenci dostrzegają stopniową poprawę swojej sytuacji finansowej i uważają, że w razie utraty pracy byliby w stanie regulować swoje zobowiązania znacznie dłużej niż jeszcze rok temu. Mimo to wielu nie czuje się na tyle pewnie, by podejmować ważne decyzje finansowe i realizować życiowe plany. Ta sytuacja nie uległa zmianie.

Podobnie jak rok temu, dwóch na pięciu respondentów przyznaje, że chciałoby dokonać zakupu własnego mieszkania, ale ze względu na swoją sytuację finansową nie uda im się tego zrobić w ciągu najbliższych 5 lat. Podobny odsetek wstrzyma się z tych samych powodów z decyzją o dużym zakupie, np. nabyciu samochodu. Co czwartej zapytanej osoby nie będzie też stać na spłatę zaciągniętego kredytu ani na odłożenie na koncie jakichkolwiek pieniędzy. Z decyzją o założeniu rodziny lub posiadaniu dzieci wstrzyma się co dziesiąty badany.

Polacy najczęściej odkładają w czasie decyzję o zakupie mieszkania.

W jaki sposób Polacy zabezpieczają swoją przyszłość?

Można przypuszczać, że zmniejszenie poczucia względnej niestabilności finansowej odczuwanej przez Polaków, dzięki m.in. akumulowanym oszczędnościom i polisom na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń jak utrata pracy lub ciężka choroba, skłoniłoby ich do odważniejszego realizowania planów, kupna mieszkania czy posiadania dzieci.

Duża część respondentów, co pokazują wyniki cyklicznego badania Genworth Index oraz Genworth Customer Focus, coraz aktywniej zabiega o swoje finansowe bezpieczeństwo. Część z nich nie czuje się jeszcze na tyle stabilnie, by podjąć poważne życiowe zobowiązania i związane z nimi ryzyko. Wielu unika jednak tego ryzyka korzystając z ubezpieczeń.

W porównaniu z rokiem ubiegłym znacznie wzrósł odsetek respondentów, którzy deklarują, że są ubezpieczeni od ryzyka następstw nieszczęśliwych wypadków obejmujących trwały uszczerbek na zdrowiu, śmierć i inwalidztwo (z 47% w roku 2013, do 57% w roku 2014). Wzrósł też odsetek osób ubezpieczonych na życie. Niestety, zaledwie co dziesiąty badany korzysta z ubezpieczenia na wypadek ciężkiej choroby, utraty pracy i płynności finansowej.

Ubezpieczenie od utraty pracy

57% Polaków zabezpiecza przyszłość przy pomocy polis na życie i NNW.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: www.genworth.pl

[1] Wyniki opracowane zostały na postawie badania Genworth Customer Focus zrealizowanego w grudniu 2014 roku przez firmę SMG YouGov, na reprezentatywnej próbie 1002 dorosłych Polaków w wieku 16-60 lat.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK