| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Utrata pracy już nie taka straszna - badanie Genworth Customer Focus

Utrata pracy już nie taka straszna - badanie Genworth Customer Focus

Badanie Genworth Customer Focus pokazuje, że utrata pracy nie jest już taka straszna dla Polaków. Są bardziej optymistyczni i lepiej zabezpieczeni, lecz wciąż brakuje im finansów na spełnianie życiowych planów.

„Przełomowym wynikiem, oprócz rosnącego optymizmu wśród Polaków, jest wydłużenie okresu, w jakim jesteśmy w stanie utrzymać się po utracie pracy. To efekt odkładanych przez Polaków oszczędności. W 2013 roku z powodu braku wolnych środków, z oszczędzania rezygnowało 27% respondentów. W 2014 roku odsetek ten zmniejszył się jednak do 24%. Oznacza to, że próbujemy oszczędzać. Gdy gromadzone na czarną godzinę oszczędności nie są jeszcze wystarczająco duże, by stanowiły realne zabezpieczenie, warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia na wypadek utraty pracy. Z możliwości tej korzysta średnio co dziesiąta osoba badana w ramach Genworth Customer Focus” – mówi Aneta Podyma, Dyrektor Zarządzający Genworth w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji.

  • Czy Polacy stają się optymistami, czy żyje im się coraz lepiej?
  • Jak Polacy radzą sobie w sytuacji utraty zatrudnienia i dochodów z pracy?
  • Jakie ważne życiowe decyzje Polacy odkładają w czasie ze względu na stan swoich finansów?
  • W jaki sposób Polacy zabezpieczają swoją przyszłość?

Czy Polacy stają się optymistami, czy żyje im się coraz lepiej?

W grudniu 2014 roku odsetek optymistów uważających, że w minionym roku ich sytuacja finansowa poprawiła się (38%) po raz pierwszy przewyższył odsetek osób deklarujących, że ich sytuacja materialna w ciągu roku uległa pogorszeniu (25%). Odsetek osób, które nie dostrzegły zmiany (37%), utrzymał się na podobnym poziomie.

Podczas najnowszego badania Genworth Customer Focus ponownie zapytano respondentów, czy ich sytuacja finansowa w minionym roku poprawiła się czy pogorszyła. Odsetek osób, które uznały, że ich sytuacja uległa poprawie wzrósł o 15 p.p. (z 24% w roku 2013, do 38% w roku 2014), a odsetek osób, które twierdzą, że ich sytuacja uległa pogorszeniu zmniejszył się o 14 p.p. (z 39% w roku 2013, do 25% w roku 2014). To duże różnice.

Rzeczywistość co roku okazuje się łaskawsza niż wynikałoby to z obaw części pesymistów. W efekcie, wielu z nich weryfikuje swoje nastawienie i wzmacnia szeregi optymistów.

Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy

Jak Polacy radzą sobie w sytuacji utraty zatrudnienia i dochodów z pracy?

Dochody z tytułu pracy są kluczowym źródłem stabilności finansowej gospodarstw domowych w Polsce. Coraz większy odsetek Polaków wykorzystuje jednak wolne środki by zabezpieczyć siebie i rodzinę od ryzyka utraty zatrudnienia i wynikających z niego kłopotów, takich jak utrata płynności, popadnięcie w długi, obniżenie standardu życia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK