| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Składki na ubezpieczenie społeczne - zmiany

Składki na ubezpieczenie społeczne - zmiany

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym przewiduje zmiany w składkach na ubezpieczenie społeczne: możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty zaległości.

Możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne - przewiduje poselski projekt noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, którym Sejm zajmie się na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu.

Posłowie rozpatrzą sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny z prac nad poselskimi projektami (PO i PiS) zmian w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych. Podczas prac w powołanej specjalnie do tego podkomisji nadzwyczajnej zdecydowano, że wiodącym projektem będzie propozycja PO.

Szefowa podkomisji nadzwyczajnej Iwona Kozłowska (PO) mówiła dwa tygodnie temu na ostatnim posiedzeniu komisji polityki społecznej, że projekt dopuszcza odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty całej zaległości dłużnika z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, w tym również należności finansowanej przez ubezpieczonego.

Rekomendowany produkt: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

"W projekcie znalazły się również zmiany związane z ewidencjonowaniem opłaty prolongacyjnej na subkoncie ubezpieczonego oraz na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, w celu zabezpieczenia interesu ubezpieczonego pracownika i uzyskanie przez niego rekompensaty związanej ze spłatą należności z tytułu składek" - mówiła posłanka PO.

Wskazała, że co prawda obecnie ZUS może na wniosek płatnika składek, który jest dłużnikiem, odroczyć termin ich płatności lub rozłożyć spłatę należności na raty. "Powyższe ulgi mogą dotyczyć jedynie należności z tytułu składek finansowanych przez samego płatnika, oczywiście, jeśli spełni on określone warunki. Ulgi takie nie dotyczyły dotychczas składek finansowanych przez ubezpieczonego, niebędącego płatnikiem składek, potrącanych z jego wynagrodzenia. Jest to często bariera dla przedsiębiorcy, która nie pozwala uregulować zadłużenia" - mówiła.

"Wskutek zadłużenia w ZUS przedsiębiorca nie może otrzymać informacji z zakładu o niezadłużeniu - zaświadczenia o niezaleganiu składek - co powoduje, że nie może on ubiegać się o kredyty, ani brać udziału w przetargach" - dodała.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK