| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > 9 projektów MPiPS w 6 miesięcy - co się zmieni?

9 projektów MPiPS w 6 miesięcy - co się zmieni?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało 9 projektów w 6 miesięcy. Jakie zmiany wprowadzają przyjęte przez rząd projekty?

Jednocześnie zwiększono o połowę środki na budowę i utrzymanie żłobków. Ministerstwo zarezerwowało na ten cel rekordowe 150 mln zł. Pozwoli to na stworzenie i utrzymanie 29 tys. nowych miejsc dla najmłodszych dzieci. Dzisiaj mamy już 2500 żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Jeszcze w 2007 roku takich placówek było zaledwie 373.

Karta Dużej Rodziny

Program Karta Dużej Rodziny od 1 stycznia ma moc ustawy. Zainteresowanie programem jest ogromne – swoją kartę ma już 910 tys. osób. Mogą korzystać z tańszych biletów na pociągi, zniżek na żywność, kosmetyki, ubrania i obuwie, podręczniki, paliwo. W programie jest już 524 partnerów, a z karty można korzystać w 5,6 tys. placówek.

– Tak wiele w polityce rodzinnej nie udało się zrobić żadnemu innemu rządowi. Wydłużyliśmy do roku urlopy rodzicielskie, ubezpieczyliśmy rodziców na wychowawczym, wprowadziliśmy zachęty dla firm do zatrudniania rodziców. Tworzymy rozwiązania, które ułatwiają polskim rodzinom życie i z których one chętnie korzystają – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

Z urlopów rodzicielskich w ubiegłym roku skorzystało 316 tys. rodziców, z urlopów ojcowskich 130 tys. mężczyzn. Swoją Kartę Dużej Rodziny ma 910 tys. Polaków. Na wyższych ulg podatkowych dla rodzin wielodzietnych zyska w tym roku ponad milion polskich rodzin. Ze świadczenia rodzicielskiego skorzysta 125 tys. rodziców, a ze „Złotówki za złotówkę” – 160 tys.

Duże zmiany w prawach rodzicielskich

Ograniczenie umów czasowych

- Kończymy z wieczną pracą na umowach czasowych. Umowy o pracę na czas określony nie będą mogły być zawierane łącznie na dłużej niż 33 miesiące, a ich liczba nie będzie mogła przekraczać trzech - powiedział minister Kosiniak-Kamysz. To rozwiązanie kompromisowe między oczekiwaniami organizacji pracodawców, którzy chcieli 48 miesięcy, a postulatami związków zawodowych, którzy proponowali 18 miesięcy.

Zrównane zostaną również okresy wypowiedzenia w umowach o pracę na czas określony i nieokreślony: 2 tygodnie dla pracujących krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc gdy co najmniej 6 miesięcy, 3 miesiące gdy co najmniej 3 lata. Dotychczas okres wypowiedzenia w umowach na czas określony wynosił max. 2 tygodnie bez względu na to ile trwały.

Domy seniora

- Chcieliśmy w jednym miejscu stworzyć przestrzeń dla seniorów do spotkań towarzyskich, warsztatów kulinarnych, działalności społecznej, budowania więzi międzypokoleniowych. Także do opieki terapeutycznej i rehabilitacji – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

Tak powstał program budowy domów seniora, na który w tym roku ministerstwo przeznaczy 30 mln zł. Pozwoli to na powstanie 100 placówek. To początek, bo do 2020 roku resort zarezerwował na ten cel 370 mln zł.

Waloryzacja emerytur

Z powodu niskiej inflacji podwyżka emerytur i rent w tym roku byłaby bardzo niska. Najniższe świadczenia wzrosłyby zaledwie o 9 zł. Dzięki zmianie zasad minimalna waloryzacja wyniosła 36 zł. Czterokrotnie wyższą waloryzację dostali emeryci i renciści z najniższymi świadczeniami.

Ustawa antyembargowa

500 mln zł pomocy dla firm, które straciły na rosyjskim embargu. Mogą je wykorzystać na dopłaty do pensji pracowników, dofinansowanie do składek ZUS oraz szkoleń pracowników.

Korzystniejsze zasady obliczania wysokości przyszłej emerytury

Czytaj także

Aktualizacja: 08.04.2015

Źródło:

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcia

9 projektów MPiPS w 6 miesięcy - co się zmieni? / Fot. Fotolia
9 projektów MPiPS w 6 miesięcy - co się zmieni? / Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK