| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w umowach terminowych jeszcze w 2015 roku?

Zmiany w umowach terminowych jeszcze w 2015 roku?

Zmiany w umowach terminowych mogą wejść w życie jeszcze w 2015 roku. Limit liczby umów na czas określony będzie wynosił 3, a limit czasowy 33 miesiące. Co jeszcze się zmieni?

Projekt przewiduje też pewne zmiany w odniesieniu do umów na okres próbny. Mianowicie będzie można zatrudnić pracownika ponownie na okres próbny, ale pod warunkiem że miałby on „wykonywać pracę innego rodzaju”. Należy jednak zauważyć, iż takie rozwiązanie jest dopuszczalne już teraz – na gruncie orzecznictwa Sądu Najwyższego. Nowość stanowi natomiast propozycja umożliwiająca zatrudnienie pracownika ponownie do wykonywania pracy tego samego rodzaju po upływie 3 lat od rozwiązania poprzedniej umowy. Zmianę tę należy ocenić pozytywnie, ponieważ pracodawca powinien mieć możliwość ponownego sprawdzenia kwalifikacji pracownika na danym stanowisku, po dłuższym okresie niewykonywania przez niego pracy. Szkoda tylko, że projektodawca nie przewidział podobnej regulacji w stosunku do umów na czas określony. W ich przypadku nawet wieloletnia przerwa w zatrudnieniu nie przerwie niejako biegu limit 33 miesięcy i 3 umów.

Trudno nie zgodzić się z potrzebą stabilizacji zatrudnienia, której idea przyświeca przygotowywanej nowelizacji Kodeksu pracy. Niemniej sam projekt wymaga jeszcze dopracowania, w celu wyeliminowania sygnalizowanych już teraz wątpliwości. W przeciwnym razie nowe przepisy – do których MPiPS przymierzał się od kilku lat – wprowadzą niepotrzebny chaos na rynku pracy. Mamy nadzieję, że kwestie problematyczne uda się rozstrzygnąć podczas prac legislacyjnych w parlamencie, a ostateczny kształt noweli będzie jasny i zrozumiały dla obu stron stosunku pracy oraz uwzględni ich potrzeby i oczekiwania.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2015 r. - problemy

Wioletta Żukowska, ekspert ds. Prawa Pracy Pracodawców RP

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK