| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wsparcie osób 50+ na rynku pracy

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy przyjmuje różne formy. Pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie do zatrudniania bezrobotnych mających powyżej 50 lat, a Krajowy Fundusz Szkoleń umożliwia dofinansowanie do szkoleń i kształcenia starszych pracowników.

Sytuacja osób 50+ na rynku pracy

Jaka jest sytuacja osób 50+ na polskim rynku pracy i co zrobić, aby ją poprawić? Na te pytania odpowiada Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jego przedstawiciele zaprezentowali dziś wyniki swojego raportu.

Polskie społeczeństwo starzeje się znacznie szybciej niż mieszkańcy innych krajów europejskich. Dane Eurostatu pokazują, że w 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić blisko 25% ludności polskiego społeczeństwa.

- Wydłużenie życia to ogromny sukces cywilizacyjny, ale także wyzwanie. Podejmujemy działania, które z jednej strony zachęcają osoby starsze do pozostania w pracy jak najdłużej, ale także motywują pracodawców do inwestowania w doświadczonych pracowników. Osoby 50+ mają ogromny potencjał i wiedzę. Są pracownikami, których często bardzo trudno zastąpić – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Stopa zatrudnienia wśród osób w wieku 55-59 lat wzrosła z 36% w 2003 roku do 55% w roku 2013. To dobry sygnał i dowód na to, że regulacje wprowadzane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przynoszą rezultaty. Zgodnie ze Strategią Lizbońską, polski rząd dąży do wzrostu stopy zatrudnienia wśród osób z grupy wiekowej 55-64 do 50% w roku 2020, co oznacza blisko dziesięcioprocentowy wzrost w porównaniu do poziomu z roku 2013.

Dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych 50+

Jakie działania na rzecz wzrostu zatrudnienia osób 50+ podejmuje Polska?

Zamknięto programy umożliwiające przejście na wcześniejszą emeryturę, wdrożono także reformy mające na celu zmniejszenie liczby osób, które mogłyby być objęte systemem świadczeń z tytułu niepełnosprawności. Dodatkowo, ustawowy wiek emerytalny dla pracowników obu płci będzie stopniowo podwyższany do 67 lat. W 2008 roku, przyjęty został rządowy program „Solidarność Pokoleń”, który zachęca pracodawców do zatrudniania osób powyżej 50. roku życia. Dzięki reformie urzędów pracy wprowadzonej w połowie 2014 roku pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do zatrudniania osób bezrobotnych powyżej 50. roku życia, a wprowadzenie Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) pozwala na finansowanie szkoleń i kształcenia starszych pracowników.

Stopa zatrudnienia wśród osób 50+ wciąż jednak utrzymuje się znacznie poniżej średniej krajów OECD. Zespół ekspertów OECD opracował raport pn. ”Lepsza praca wraz z wiekiem: Polska 2015” (Ageing and Employment Policies: Poland 2015) przedstawiający analizę sytuacji Polski w obszarze polityki dla osób starszych wraz z rekomendacjami zmian.

Zapraszamy na FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK