| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Termin złożenia wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego zgodny z konstytucją

Termin złożenia wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego zgodny z konstytucją

Termin do złożenia wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego jest zgodny z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny wydał w tym przedmiocie wyrok z dnia 24 marca 2015 r. o sygn. akt. P 42/13.

Za zgodne z ustawą zasadniczą uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny przepisy rozporządzenia określające terminy złożenia wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Jak wskazał TK, przepisy te precyzują jedynie to, co wynika z ustawy.

TK zajął się sprawą w związku z dwoma pytaniami sądów rejonowych: w Gliwicach i dla Warszawy Pragi-Północ. Oba pytania dotyczyły podobnych spraw - odwołań od odmów przyznania zasiłków z powodu niedochowania przewidzianych w rozporządzeniu terminów na złożenie wniosku o przyznanie takiego zasiłku przez osoby niebędące pracownikami.

Chodzi o osoby, które nie mają prawa do urlopów macierzyńskich ani ojcowskich, ponieważ nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jednak opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe, w związku z czym przysługuje im zasiłek macierzyński przez analogiczny okres jak pracownikom w czasie urlopów.

Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Pytanie dotyczyło tego, czy można składać wniosek o zasiłek macierzyński po okresie, którego formalnie ma ten zasiłek dotyczyć.

Rozporządzenie MPiPS w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania tych zasiłków stanowi, że takim dowodem jest m.in. wniosek złożony płatnikowi zasiłku "przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku". Tymczasem w jednej ze spraw, których dotyczyło pytanie sądów, wniosek o wypłatę zasiłku za okres z grudnia 2012 r. został złożony w marcu 2013 r.

W związku z tym sądy, które sformułowały pytania do TK, zwróciły się o rozstrzygnięcie problemu, czy minister, wprowadzając rozporządzeniem taki przepis w odniesieniu do osób, które nie są pracownikami, nie wykroczył poza kompetencje zawarte w ustawie.

Trybunał wskazał, że zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek macierzyński przysługuje w trakcie okresu zasiłkowego, którym jest - w przypadku osób nie będących pracownikami – okres równoważny urlopowi macierzyńskiemu. "Okres ten ma przy tym korespondować zasadniczo z okresem faktycznego korzystania z zasiłku przez wnioskodawców" - dodał TK.

Porozmawiaj o tym na FORUM

"W odniesieniu do wszystkich świadczeniobiorców termin końcowy na złożenie wniosku o przyznanie i wypłatę zasiłku musi przypadać najpóźniej w przededniu rozpoczęcia okresu, przez który zasiłek ów ma przysługiwać. Przepisy ustawy zasiłkowej nie różnicują w tej mierze sytuacji ubezpieczonych w zależności od tego, czy są, czy też nie są pracownikami" - zaznaczył Trybunał.

Jak argumentował TK "skoro najpóźniejszy z możliwych do ustalenia terminów na złożenie wniosku o przyznanie i wypłatę zasiłku macierzyńskiego wynika z ustawy, to zaskarżone przepisy rozporządzenia, wskazując jako graniczny w tym względzie ów najpóźniejszy termin, nie wprowadziły żadnej normatywnej nowości, a jedynie doprecyzowały to, co wyraził - choć nie wprost - ustawodawca".

Z uwagi na przedmiot i zakres zaskarżenia - jak zaznaczono w komunikacie po wyroku - TK zajmował się wyłącznie kontrolą zgodności zakwestionowanych fragmentów rozporządzenia z przepisem ustawy upoważniającym do jego wydania. "Trybunał nie badał natomiast przepisów ustawy regulujących zasiłek macierzyński. Dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie miała bowiem jedynie instytucja tego zasiłku w kształcie nadanym przez ustawodawcę" - dodano w komunikacie.

Więcej informacji: Termin do złożenia wniosku o zasiłek macierzyński - wyrok TK

reklama

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Termin złożenia wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego zgodny z konstytucją. / Fot. Fotolia
Termin złożenia wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego zgodny z konstytucją. / Fot. Fotolia

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »