| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Świadczenia rodzinne - zmiany dotyczące przekroczenia progu dochodowego

Świadczenia rodzinne - zmiany dotyczące przekroczenia progu dochodowego

Świadczenia rodzinne i dodatki do nich przysługują rodzinom, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 574 zł (664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem). Po przekroczeniu progu dochodowego traci się prawo do świadczeń. Proponowana zmiana w ustawie ma jednak wprowadzić zasadę "złotówka za złotówkę", która w takim przypadku będzie obniżała kwotę przysługującego świadczenia.

Przekroczenie progu dochodowego do świadczeń rodzinnych

Rodziny, które przekroczą próg dochodowy, nie stracą świadczeń rodzinnych, jak było do tej pory; będą je nadal otrzymywać, ale pomniejszone o kwotę, o jaką przekroczyły kryterium - wynika z projektu noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych, którym we wtorek zajmie się rząd. Jest to realizacja zapowiedzi z expose premier Ewy Kopacz. Projekt przygotował resort pracy i polityki społecznej.

Projekt nazywany jest "złotówka za złotówkę", jednak nazwa ta niezupełnie oddaje zasadę, którą ma wprowadzić; zasada "złotówka za złotówkę" obowiązywać będzie po przekroczeniu kryterium dochodowego o co najmniej 20 zł.

Teraz, gdy rodzina przekroczy próg dochodowy (574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem), traci prawo do świadczeń.

Polecany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Cel zmian

Jak tłumaczył minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, projekt ma zachęcać do podejmowania prób poprawy sytuacji rodziny, a jednocześnie dawać gwarancję, że gdy osoby pobierające świadczenia rozpoczną pracę, z dnia na dzień nie stracą wsparcia finansowego państwa".

Świadczenia rodzinne i dodatki

"Złotówka za złotówkę" dotyczy świadczeń rodzinnych i dodatków do nich: becikowego, z tytułu samotnej opieki nad dzieckiem, korzystania z urlopu wychowawczego, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka, rozpoczęcia roku szkolnego, nauki dziecka poza miejscem zamieszkania.

Przekroczenie kryterium dochodu

Z projektu wynika, że przy przekroczeniu kryterium dochodu świadczenia będą wypłacane w wysokości różnicy między przeciętną, miesięczną wysokością wszystkich świadczeń, o które ubiega się rodzina, a jej dochodem. Rodzina będzie miała obowiązek informowania o zmianach mających wpływ na wysokość otrzymywanych świadczeń.

W uzasadnieniu do projektu resort podaje przykłady, w jaki sposób będzie wyliczana suma świadczeń przy przekroczeniu progu dochodowego, np. osoby samotnie wychowującej dziecko. Mogłaby ona ubiegać się o zasiłek wraz z dodatkami w sumie w wysokości 647 zł miesięcznie - to zarazem maksymalna kwota, o którą łączny dochód może przekroczyć kryterium dochodowe.

Zadaj pytanie: FORUM

Dziś kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń wynosi 574 zł na osobę, zatem w przypadku rodziny dwuosobowej łączny dochód nie może być większy niż 1148 zł miesięcznie; tymczasem dochód tej rodziny to łącznie 1308 zł, zatem kryterium dochodowe zostało przekroczone o 160 zł.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »