| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Korzystniejsze zasady obliczania wysokości przyszłej emerytury

Korzystniejsze zasady obliczania wysokości przyszłej emerytury

Pierwszego dnia 88. posiedzenia Sejmu posłowie procedowali nad korzystniejszymi zasadami obliczania wysokości przyszłej emerytury. Na czym mają polegać nowe zasady?

W drugim czytaniu pierwszego dnia 88. posiedzenia Sejmu pracowano nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który przewiduje korzystniejsze zasady obliczania wysokości przyszłych emerytur. Wnioskodawcy – grupa posłów KP SLD –  proponują m.in. wprowadzenie korzystniejszego sposobu obliczania wysokości przyszłej emerytury, który nie będzie zniechęcał seniorów do podejmowania dalszej aktywności zawodowej.

Wysokość emerytury jest obecnie obliczana poprzez podzielenie wartości składek odprowadzonych do ZUS przez tzw. średnie dalsze trwanie życia w miesiącach. Tzw. tablice trwania życia są ogłaszane corocznie przez prezesa GUS. Podstawą do obliczenia emerytury jest obecnie tablica obowiązująca w momencie przejścia na emeryturę. Posłowie chcą, by w przypadkach, gdy jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, stosowana była tablica obowiązująca w chwili osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego.

Ponadto w projekcie jest rozwiązanie, które ma umożliwić obliczenie według nowych zasad emerytury osobom urodzonym przed 1949 r., pobierającym wcześniejszą emeryturę a kontynuującym zatrudnienie po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. W takim przypadku od podstawy obliczenia emerytury odejmowane byłyby kwoty już pobranych świadczeń.

Rekomendowany produkt: Komplet Podatki - Prawo Pracy i ZUS

Wnioskodawcy proponują ponadto, by osoby studiujące przed 1999 r. mogły zaliczyć cały ten okres edukacji jako okres nieskładkowy. Obecnie okres nieskładkowy uwzględniany w kapitale początkowym jest ograniczony do jednej trzeciej okresu składkowego, co jest niekorzystne dla osób o krótkim stażu pracy.

Kolejna propozycja dotyczy uznania urlopu wychowawczego wykorzystanego w starym systemie emerytalnym za okres składkowy. Obecnie urlopy te są oskładkowane, ale w starym systemie nie były. Propozycja poselska zmierza do zniesienia tej nierówności. Nad projektem pracowała Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. 18 lutego 2015 r. komisja wniosła o przyjęcie projektu z poprawkami doprecyzowującymi. Na posiedzeniu Sejmu sprawozdanie przedstawiła posłanka Anna Bańkowska. Posłowie przystąpią do trzeciego czytania w bloku głosowań.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK