| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Emerytury i renty od 1 marca 2015 r. - nowe zasady

Emerytury i renty od 1 marca 2015 r. - nowe zasady

Weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która wprowadza nowe zasady waloryzacji emerytur i rent w 2015 r.

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa modyfikuje zasady waloryzacji emerytur i rent w 2015 r.

Waloryzacja będzie procentowo-kwotowa i zostanie dokonana z urzędu. Od 1 marca 2015 r. świadczenia z FUS zostaną podwyższone o 1,08 proc., jednak nie mniej niż o 36 zł. Renta socjalna wyniesie 84 proc. zwaloryzowanej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Waloryzacja obejmie też emerytury i renty rolników indywidualnych i służb mundurowych.

Nowe zasady dotyczą również emerytur pomostowych, nauczycielskich, świadczeń kompensacyjnych, rent dla kombatantów i inwalidów wojennych i wojskowych. O 36 zł wzrosną ponadto świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Emerytury coraz niższe - wydatki na stałym poziomie

Ponadto ustawa rozszerza krąg osób uprawnionych do otrzymania zasiłku pogrzebowego o dziadków, dzieci wychowywane w rodzinie zastępczej oraz osoby, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.

Sejm uchwalił ustawę 23 października 2014 r., a prezydent podpisał ją 21 listopada ub. r.

Nowe przepisy wchodzą w życie 1 marca 2015 r., z wyjątkiem zasad ogłaszania w Monitorze Polskim przez prezesa ZUS kwot dodatków i świadczeń podlegających waloryzacji, które weszły w życie 1 grudnia 2014 r.

Dz.U. 2014 poz. 1682

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kozarzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK