| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w prawie pracy do końca kadencji parlamentu

Zmiany w prawie pracy do końca kadencji parlamentu

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podał planowane zmiany w prawie pracy, które mają zostać wprowadzone do końca kadencji parlamentu. Modyfikacje dotyczą umów o pracę na czas określony, urlopów rodzicielskich dla ojców oraz dialogu społecznego.

Nowe regulacje dotyczące umów terminowych i urlopów rodzicielskich dla ojców oraz dialogu społecznego są w planach legislacyjnych resortu pracy do końca kadencji parlamentu - powiedział PAP minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Kadencja kończy się jesienią.

Wśród kilku najważniejszych ustaw, które do końca kadencji chciałby przeprowadzić przez prace parlamentarne, minister w wywiadzie dla PAP wymienił m.in. ustawę o umowach terminowych określającą na 36 miesięcy maksymalny okres takich umów - 3 miesiące pracy na umowie próbnej i łączny okres 33 miesięcy pracy na umowach na czas określony.

Przed wakacjami miałaby być też przyjęta przez Sejm nowa ustawa o Radzie Dialogu Społecznego, która powstaje we współpracy ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców na podstawie ich wspólnego projektu. Rada ma zastąpić obecną Komisję Trójstronną, w której związki zawodowe zawiesiły swoje prace w czerwcu 2013 r.

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Zapowiedział też zmiany w Kodeksie pracy ułatwiające korzystanie przez ojców z urlopów rodzicielskich. ”Nie mamy wiele czasu. Parlament ma wakacje w sierpniu, koniec kadencji - jesienią. Projekt zmian w Kodeksie pracy to poważna zmiana i w pierwszym czytaniu musi trafić na plenarne posiedzenie Sejmu, liczymy, że pod koniec marca ten projekt trafi do Sejmu” - mówił.

Minister zaznaczył, że główny plan prac do końca kadencji wynika z expose premier Ewy Kopacz. "Są trzy priorytety - expose, wykonanie prawa unijnego i realizacja wyroków Trybunału Konstytucyjnego" – podkreślił. Dodał, że w piątek uzgodnił zaktualizowany katalog w planie prac rządu.

Za tydzień rząd ma się zająć programem Senior-WIGOR, aktywizującym seniorów.

Wśród projektów dotyczących polityki rodzinnej wymienił trzy. Oprócz programu Senior-WIGOR, projekt wprowadzający zasiłki rodzicielskie m.in. dla studentów, bezrobotnych, ubezpieczonych w KRUS oraz projekt "złotówka za złotówkę" - zmieniający zasady przyznawania świadczeń rodzinnych. Dzięki nowemu rozwiązaniu uprawnieni nie będą tracić świadczeń po przekroczeniu progu dochodowego.

Zadaj pytanie na FORUM

Jak wskazał Kosiniak-Kamysz, w Kodeksie pracy czekamy też na decyzje parlamentu dotyczące zmian zasad delegowania pracowników, a także na nowelizację dotyczącą agencji pracy tymczasowej.

Podkreślił, że do końca kadencji zmienione mają być też zapisy wynikające z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. "Nikt na tym projekcie nie straci, a zyska duża grupa osób, która dzisiaj nie ma świadczenia albo ma dużo niższe niż proponujemy" – zapewnił. "Prawa nabyte pozostaną na stałe, a nie na okres decyzji administracyjnych dotyczących orzeczenia o niepełnosprawności" – dodał.

Minister przypomniał, że 1 lutego weszła w życie zapowiadana przez premier Ewę Kopacz ustawa antykryzysowa wspierająca firmy, które poniosły straty wskutek rosyjskiego embarga.

"Widać, że ta agenda w Ministerstwie Pracy jest dość bogata. Gdybyśmy zsumowali te 39, czy za chwilę 40 miesięcy, gdy jestem ministrem pracy, była bardzo duża. Od emerytur – zmian wieku emerytalnego, przez zmiany w OFE, kwotowo-procentową waloryzację świadczeń, zmiany w Kodeksie pracy - urlopy, elastyczny czas pracy, politykę senioralną, zmiany w urzędach pracy" – wyliczał. "Zrobił się z tego pokaźny pakiet, choć to tylko te sztandarowe propozycje" - podsumował Kosiniak-Kamysz.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2015 r. - problemy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »