REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców o dialogu społecznym

REKLAMA

REKLAMA

Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców będą wspólnie debatować nad nowym projektem dotyczącym dialogu społecznego. Zamiast Trójstronnej Komisji ds Społeczno-Gospodarczych ma zostać powołana Rada Dialogu Społecznego.

Projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego zajmie się wspólny ekspercki zespół związków zawodowych, organizacji pracodawców i resortu pracy - poinformowali po wspólnym spotkaniu szefowie związków, organizacji pracodawców i minister pracy.

Autopromocja

Zespół rozpocznie prace na początku przyszłego tygodnia i w ciągu dwóch - trzech tygodni ma przedstawić szefom central pracowniczych i pracodawców oraz ministrowi wspólny projekt ustawy - zapowiedzieli. W ocenie ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza realne jest, że jeszcze przed wakacjami ustawa trafi do prezydenta i wejdzie w życie.

W środę w Warszawie Kosiniak-Kamysz spotkał się z szefami NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum związków Zawodowych oraz organizacji pracodawców - Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club. Podczas spotkania przedstawił uwagi resortu do wspólnego projektu ustawy przygotowanego przez stronę społeczną Komisji Trójstronnej.

Najważniejsze zmiany: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Przed spotkaniem szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda określił odpowiedź resortu pracy na projekt jako "nie do zaakceptowania". Po spotkaniu wspólnie z Janem Guzem z OPZZ i Tadeuszem Chwałką powiedział jednak, że będą pracowali nad projektem i wydelegowali ekspertów związkowych do powstającego zespołu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Różnimy się w niektórych sprawach, przedstawiliśmy nasze uwagi, m.in. dotyczące większej autonomii nowej Rady, będziemy rozmawiali roboczo w zespołach" - powiedział Duda.

Szefowa Lewiatana Henryka Bochniarz, prezes BCC Marek Goliszewski, i prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski byli zadowoleni z ustaleń środowego spotkania i także deklarowali prace nad projektem ustawy. "Rozbieżne są m.in. zapisy kto ma powoływać członków rady - czy ma to być marszałek Sejmu, czy jedynie nominacje stron dialogu, co jaki czas następowałaby rotacja przewodniczącego” - mówiła dziennikarzom Bochniarz.

Zadaj pytanie: FORUM

Strony poinformowały, że nie będą ujawniać treści projektu i odpowiedzi resortu w trakcie prac, żeby ułatwić wypracowanie kompromisowego rozwiązania. Minister pytany przez PAP deklarował, że resort jest otwarty na niezależność projektowanej rady, dobrym rozwiązaniem jest też coroczna rotacja na stanowisku przewodniczącego. Funkcje tę miałaby pełnić na przemian osoba wskazana przez pracodawców, związki i rząd.

W komunikacie po rozmowach Pracodawcy RP poinformowali, że w projekcie przygotowanym przez MPiPS znalazły się rozwiązania postulowane przez partnerów społecznych - m.in. prawo RDS do przedkładania własnych projektów aktów prawnych, wraz ze zobowiązaniem rządu do ich rozpatrzenia, możliwość występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o interpretację przepisów.

Według Pracodawców RP różne od zapisów proponowanych przez stronę społeczną są zapisy dotyczące organizacji i funkcjonowania samej Rady Dialogu Społecznego. Resort proponuje też dodanie technicznych zapisów dla usprawnienia funkcjonowania Rady, m.in. stałego udziału w jej pracach przedstawicieli innych instytucji publicznych. Resort zaproponował też - według Pracodawców RP zbyt krótkie - terminy konsultacji niektórych projektów.

Rada Dialogu Społecznego zamiast Trójstronnej Komisji ds Społeczno-Gospodarczych

Resort nie chce też, by Rada obowiązkowo konsultowała na forum RDS budżet Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, o co zabiegają Pracodawcy RP.

Związki i pracodawcy po kilkumiesięcznych pracach przygotowali wspólny projekt ustawy, określający nowe zasady prowadzenia dialogu społecznego w Polsce. Rząd czekał na wspólne uzgodnienia w tej sprawie, ale resort pracy sygnalizował, że pracował też nad własnym rozwiązaniem. Teraz strony mają wypracować wspólny dokument i przedłożyć go rządowi.

Udział związków w rozmowach z rządem i pracodawcami nie oznacza powrotu do Komisji Trójstronnej - zaznaczali związkowcy, którzy pod koniec czerwca 2013 r. zawiesili swój udział w pracach KT. Związki uznały, że dialog w Komisji jest pozorowany, a ich postulaty nie są brane pod uwagę przez rząd. Od tej pory spotkania Komisji Trójstronnej odbywają się bez udziału strony związkowej.

Duda podkreślił w środę, że decyzja związków o wyjściu z KT była słuszna, bo ta formuła dialogu już się zużyła, o czym świadczą postępy w pracach nad projektem.

Pod koniec października 2013 r., po przeprowadzonym wcześniej ponad stutysięcznym proteście związkowym na ulicach Warszawy, na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego związkowcy zgłosili pomysł nowej ustawy o dialogu społecznym. Później własny projekt przygotowali pracodawcy.

Zgodnie z projektowanymi wspólnie przez nich zapisami obecną Komisję Trójstronną miałaby zastąpić Rada Dialogu Społecznego. W regionach miałyby działać Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Projekt przewiduje równowagę wszystkich stron dialogu, w tym strony rządowej. Związki zarzucały obecnej Komisji Trójstronnej, że jej członkowie i przewodniczący powoływani są przez rząd i strona społeczna nie jest równoprawna z rządową w jej pracach.

Projekt ustawy o dialogu społecznym

Zgodnie z tym projektem na czele Rady mają stać naprzemiennie liderzy organizacji partnerów społecznych i przedstawiciel rządu, a nie jak dotychczas w Komisji Trójstronnej - stale przedstawiciel rządu. Rada ma opiniować założenia strategii i projektów aktów prawnych, ale także inicjować proces legislacyjny.

W przygotowanych zapisach sprecyzowano terminy przebiegu konsultacji społecznych Rady, zasady przyjmowania jej stanowisk. Projekt przewiduje, że wspólne stanowiska każdej ze stron społecznych dialogu będą przyjmowane większością dwóch trzecich głosów. Do tej pory jedna organizacja mogła zablokować przyjęcie wspólnego stanowiska strony związkowej, czy pracodawców.

Projekt zakłada, że RDS będzie przekazywać rządowi, Sejmowi, Senatowi i prezydentowi roczne sprawozdania ze swej działalności. Związki i pracodawcy chcą też, by dialog społeczny był jawny dla opinii społecznej. Podobne zasady mają obowiązywać również w radach wojewódzkich.

RDS ma dysponować własnym budżetem i przeznaczać go m.in. na bieżącą działalność związaną z realizacją dialogu, opinie eksperckie, koordynację prac. Do obsługi prac Rady ma powstać jej biuro.

Nowa formuła dialogu społecznego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    REKLAMA

    Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

    Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

    Urlop bezpłatny a zapis do PPK

    Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

    REKLAMA