| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ograniczenie kontroli pracodawców - skutki

Ograniczenie kontroli pracodawców - skutki

Państwowa Inspekcja Pracy postuluje za zniesieniem ograniczeń kontroli pracodawców. Nowe Prawo działalności gospodarczej jest realizacją postanowień expose premier Ewy Kopacz.

Ograniczenie kontroli pracodawców może utrudniać Państwowej Inspekcji Pracy eliminowanie naruszeń prawa; nie leży to też w interesie samych pracodawców, gdyż utrudni walkę z nieuczciwą konkurencją - mówi PAP rzeczniczka Głównego Inspektora Pracy Danuta Rutkowska.

Wprowadzenie zakazu kontroli "w sytuacji, gdy z upoważnienia do przeprowadzenia kontroli wynika, że kontrola dotyczy zakresu badanego w ciągu 12 miesięcy przed rozpoczęciem kontroli przez inny organ" przewidują założenia Prawa działalności gospodarczej autorstwa MG. Ma to być odpowiedź na postulat przedsiębiorców, że kontrole są dla nich zbyt uciążliwe.

"Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której inspektorzy pracy nie mogliby przez rok skontrolować pracodawcy, który zalega z wypłatą pensji, nie płaci za nadgodziny, łamie normy czasu pracy, zatrudnia na czarno, czy naraża pracowników na utratę zdrowia, czy życia poprzez lekceważący stosunek do zasad bezpieczeństwa pracy" - podkreśliła Rutkowska w rozmowie z PAP.

PIP zapowiada 88 tys. kontroli w 2015 r.

Jak przypomniała, każdego roku PIP otrzymuje ponad 40 tys. skarg. "Ich zasadność trzeba sprawdzić. Niejednokrotnie zdarza się tak, że pracodawca nie stosuje się do postanowień pokontrolnych i nadal łamie przepisy, na co skarżą się pracownicy. Dopóki, więc kontrola nie przyniesie spodziewanego skutku w postaci wyeliminowania naruszeń prawa, taki pracodawca pozostaje w kręgu zainteresowania inspekcji i kontrole są ponawiane" - opisywała rzeczniczka.

Podkreśliła też, że pracownicy są słabszą stroną stosunku pracy, a specyfiką zadań PIP jest egzekwowanie przestrzegania przepisów prawa pracy wobec nich. Jej zdaniem takie ograniczenie możliwości kontroli nie jest też w interesie samych pracodawców. "W ich interesie leży eliminowanie nieuczciwej konkurencji, którą dla nich stanowią ci przedsiębiorcy, którzy nie wywiązują się ze swych zobowiązań finansowych wobec pracowników, nie płacą składek na ubezpieczenie społeczne, nie ponoszą kosztów związanych z zatrudnieniem zgodnym z przepisami prawa" - tłumaczyła.

Nowe Prawo działalności gospodarczej (Pdg) ma zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej w regulowaniu relacji firmy-urzędy. Ministerstwo Gospodarki postawiło sobie za cel stworzenie rodzaju "konstytucji dla przedsiębiorców", która będzie zawierała cały katalog praw przysługujących biznesowi. Nowe Prawo ma być realizacją obietnic z październikowego expose premier Ewy Kopacz. (PAP)

Porozmawiaj o tym na FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search PartnersPosiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK