| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rozwiązania prorodzinne na rynku pracy

Rozwiązania prorodzinne na rynku pracy

Rozwiązania prorodzinne na rynku pracy ułatwiają godzenie życia zawodowego z rodzinnym. Do takich rozwiązań należy: wydłużenie urlopów rodzicielskich, wprowadzenie Karty Dużej Rodziny czy elastycznego czasu pracy oraz popularyzacja urlopów ojcowskich.

Zatrudnienie przyjazne rodzinie - doświadczenia międzynarodowe, realia polskie” to tytuł najnowszej publikacji Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, opracowanej pod kierownictwem prof. nadzw. dr hab. Bożeny Balcerzak-Paradowskiej. Opracowanie zostało zaprezentowane 22 stycznia w CPS Dialog. Przy okazji odbyła się konferencja, poświęcona rozwiązaniom prorodzinnym na rynku pracy.

- Polityka rodzinna i polityka rynku pracy są obszarami wzajemnie się uzupełniającymi, oddziałującymi na siebie i przenikającymi – powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Rodzina, aby dobrze funkcjonować, musi mieć zabezpieczone podstawy ekonomiczne. Dobry pracownik to taki, który właściwie dzieli swój czas między pracę, a życie prywatne. Godzenie życia zawodowego z rodzinnym nie jest – zwłaszcza w dzisiejszych czasach – łatwym zadaniem. Dlatego staramy się w tym pomóc, proponując kolejne zmiany. Wydłużyliśmy urlopy rodzicielskie, wprowadziliśmy Kartę Dużych Rodzin, proponujemy rozwiązania pozwalające korzystać z elastycznego czasu pracy, popularyzujemy urlopy ojcowskie.

Uczestnicy konferencji zastanawiali się, czy pracodawcom opłaca się prowadzić politykę przyjazną rodzinie w zakładzie pracy oraz jakie korzyści odnosi pracownik z rozwiązań ułatwiających godzenie pracy z życiem rodzinnym.

Przekroczenie progu dochodowego bez utraty zasiłku

Zdaniem Agnieszki Smoder z IPiSS wciąż brakuje rozwiązań adresowanych do osób mających problemy z godzeniem pracy z opieką nad zależnymi i starszymi członkami rodziny, zwłaszcza, że w ostatnich latach jest to coraz bardziej istotny problem w naszym społeczeństwie.

Według prof. Balcerzak-Paradowskiej podwójna rola przypada tu pracodawcom. Jedna to respektowanie uprawnień wynikających z przepisów, a druga podejmowanie własnych działań dostosowanych do potrzeb swoich pracowników, ze świadomością, że to się opłaca firmie.

Zadaj pytanie na FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK