| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Krajowy Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na lata 2015–2017 - opinia Rady Rynku Pracy

Krajowy Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na lata 2015–2017 - opinia Rady Rynku Pracy

Jakie zmiany zakłada Krajowy Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na lata 2015–2017? W styczniu 2015 r. Rada Rynku Pracy będzie go opiniować.

Na mocy nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy kompetencje Rady poszerzone zostały o decyzje dotyczące podziału regionalnego i branżowego środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) – w 2015 r. jest to 180 mln zł. W zakresie opiniowania planu finansowego Funduszu Pracy i sprawozdań z wydatkowania środków Funduszu kompetencje Rady pozostają tożsame z dotychczasowymi uprawnieniami Naczelnej Rady Zatrudnienia.

W ramach KFS pracodawca będzie mógł rocznie przeznaczyć na szkolenie pracownika kwotę wynoszącą 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Może liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. poniesionych kosztów, a w przypadku mikrofirm – nawet do 100 proc. Środki finansowe zostały podzielone pomiędzy województwami w zależności od liczby miejsc pracy. Podjęta przez Radę uchwała zakłada wsparcie między innymi branż takich jak transportowa, usług opiekuńczych czy górnictwa.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz, wręczając nominacje członkom Rady, powiedział: „To zaszczyt, ale i odpowiedzialność. Liczę zarówno na doświadczenie w aktywizowaniu osób poszukujących pracy, jak i na wrażliwość społeczną. Stajecie się niezwykle ważnym partnerem dla Ministra Pracy. Będziecie decydować o wizji rozwoju rynku pracy”.

Polecamy produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

W skład Rady Rynku Pracy z ramienia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej weszli: Grzegorz Tokarski (współtwórca prywatnych służb zatrudnienia, wiceprezes Krajowego Centrum Pracy, reprezentant grupy kapitałowej Work Service S.A. w Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia) oraz Andrzej Węglarz (Przewodniczący Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego, członek Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, mediator wpisany na listę mediatorów przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej).

W styczniu 2015 r. członkowie Rady Rynku Pracy opiniować będą Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2015–2017. Wszystkie osoby, firmy i instytucje zainteresowane zgłoszeniem uwag do Planu oraz chcące wnieść propozycje tematów i spraw, którymi powinna zająć się Rada Rynku Pracy, proszone są o kontakt z członkami Rady za pośrednictwem Pani Moniki Zaręby– eksperta Pracodawców RP ds. rynku pracy (m.zareba@pracodawcyrp.pl).

Zadaj pytanie na FORUM

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »