| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Bony dla młodych bezrobotnych - podsumowanie

Bony dla młodych bezrobotnych - podsumowanie

Bony dla młodych bezrobotnych to forma aktywizacji osób, którzy nie przekroczyli jeszcze 30. roku życia. Została wprowadzona wraz z reformą urzędów pracy. Ile osób skorzystało z tego typu pomocy?

Dużym zainteresowaniem cieszy się również bon szkoleniowy. Do tej pory z możliwości sfinansowania wybranego przez siebie szkolenia skorzystalo ponad 1300 osób.  

-Chciałem pogłębić swoją wiedzę oraz zdobyć nowe możliwości zarobku i stać się osobą bardziej konkurencyjną na rynku pracy - wyjaśnia Przemysław Rybacki, który odbywał szkolenie z audytów i świadectw energetycznych budynków.

Olga Lipińska skorzystała ze szkoleń kosmetycznych z zakresu stylizacji paznokci oraz rzęs: - Szkolenia z pewnością podniosły moje kwalifikacje zawodowe, co zwiększy moje szanse w poszukiwaniu pracy. Teraz mogę pracować nie tylko jako kosmetyczka, ale także szkolić innych w tej dziedzinie.

Dlaczego warto skorzystać z bonu szkoleniowego? Oprócz sfinansowania szkolenia można ubiegać się również o dofinansowanie kosztu przejazdu, zakwaterowania, jeśli szkolenie odbywa się poza miejscem zamieszkania. Bezrobotny otrzymuje także stypendium w wysokosci 120% kwoty zasiłku.

Skuteczność urzędów pracy

Do tej pory z bonów na zasiedlenie skorzystało prawie 740 osób, najwięcej w powiecie działdowskim oraz skarżyskim.

- Młodzi ludzie, jeśli otrzymają atrakcyjną ofertę pracy, coraz odważniej decydują się na zmianę miejsc zamieszkania. Ponad 7 tysięcy złotych na start w nowym miejscu to dobry początek, który pozwala pokryć koszty chociażby wynajęcia mieszkania – powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Bon za zasiedlenie przyznawany jest jeśli bezrobotny podejmie pracę w miejscu oddalonym od dotychczasowego miejsca zamieszkania o co najmniej 80 km lub jeśli czas dojazdu do miejsca pracy i powrotu wyniesie ponad 3 godziny dziennie. Po odebraniu bonu bezrobotny ma 8 miesięcy na znalezienie zatrudnienia.

- Zdecydowałem się na skorzystanie z bonu na zasiedlenie, ponieważ znalazłem pracę w zawodzie aż 200 km od  mojego domu. Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania była trudna, ale w mojej miejscowości ciężko o dobrą pracę - tłumaczy Krzysztof Ługowski, który pracuje jako księgowy.   

Natalia Orczykowska z zawodu jest technologiem chemicznym – ceramikiem,  pracuje na stanowisku Precess Engineer/Project Manager w branży ceramicznej: - Zdecydowałam się skorzystać z bonu na zasiedlenie, ponieważ jest to duży zastrzyk gotówki, za którą mogłam urządzić się w nowym miejscu zamieszkania.

Profilowanie pomocy dla osoby bezrobotnej

Prawie 1400 bezrobotnych skorzystało z bonów na zatrudnienie. Największe zainteresowanie tego rodzaju wsparciem jest w powiecie limanowskim. Bon na zatrudnienie to  gwarancja dla pracodawcy refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne bezrobotnego przez okres 12 miesięcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK