| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Bony dla młodych bezrobotnych - podsumowanie

Bony dla młodych bezrobotnych - podsumowanie

Bony dla młodych bezrobotnych to forma aktywizacji osób, którzy nie przekroczyli jeszcze 30. roku życia. Została wprowadzona wraz z reformą urzędów pracy. Ile osób skorzystało z tego typu pomocy?

Dużym zainteresowaniem cieszy się również bon szkoleniowy. Do tej pory z możliwości sfinansowania wybranego przez siebie szkolenia skorzystalo ponad 1300 osób.  

-Chciałem pogłębić swoją wiedzę oraz zdobyć nowe możliwości zarobku i stać się osobą bardziej konkurencyjną na rynku pracy - wyjaśnia Przemysław Rybacki, który odbywał szkolenie z audytów i świadectw energetycznych budynków.

Olga Lipińska skorzystała ze szkoleń kosmetycznych z zakresu stylizacji paznokci oraz rzęs: - Szkolenia z pewnością podniosły moje kwalifikacje zawodowe, co zwiększy moje szanse w poszukiwaniu pracy. Teraz mogę pracować nie tylko jako kosmetyczka, ale także szkolić innych w tej dziedzinie.

Dlaczego warto skorzystać z bonu szkoleniowego? Oprócz sfinansowania szkolenia można ubiegać się również o dofinansowanie kosztu przejazdu, zakwaterowania, jeśli szkolenie odbywa się poza miejscem zamieszkania. Bezrobotny otrzymuje także stypendium w wysokosci 120% kwoty zasiłku.

Skuteczność urzędów pracy

Do tej pory z bonów na zasiedlenie skorzystało prawie 740 osób, najwięcej w powiecie działdowskim oraz skarżyskim.

- Młodzi ludzie, jeśli otrzymają atrakcyjną ofertę pracy, coraz odważniej decydują się na zmianę miejsc zamieszkania. Ponad 7 tysięcy złotych na start w nowym miejscu to dobry początek, który pozwala pokryć koszty chociażby wynajęcia mieszkania – powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Bon za zasiedlenie przyznawany jest jeśli bezrobotny podejmie pracę w miejscu oddalonym od dotychczasowego miejsca zamieszkania o co najmniej 80 km lub jeśli czas dojazdu do miejsca pracy i powrotu wyniesie ponad 3 godziny dziennie. Po odebraniu bonu bezrobotny ma 8 miesięcy na znalezienie zatrudnienia.

- Zdecydowałem się na skorzystanie z bonu na zasiedlenie, ponieważ znalazłem pracę w zawodzie aż 200 km od  mojego domu. Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania była trudna, ale w mojej miejscowości ciężko o dobrą pracę - tłumaczy Krzysztof Ługowski, który pracuje jako księgowy.   

Natalia Orczykowska z zawodu jest technologiem chemicznym – ceramikiem,  pracuje na stanowisku Precess Engineer/Project Manager w branży ceramicznej: - Zdecydowałam się skorzystać z bonu na zasiedlenie, ponieważ jest to duży zastrzyk gotówki, za którą mogłam urządzić się w nowym miejscu zamieszkania.

Profilowanie pomocy dla osoby bezrobotnej

Prawie 1400 bezrobotnych skorzystało z bonów na zatrudnienie. Największe zainteresowanie tego rodzaju wsparciem jest w powiecie limanowskim. Bon na zatrudnienie to  gwarancja dla pracodawcy refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne bezrobotnego przez okres 12 miesięcy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK