| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt ustawy o czeku opiekuńczym

Projekt ustawy o czeku opiekuńczym

Projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym przewiduje wprowadzenie czeku opiekuńczego, czyli czeku na świadczenie profesjonalnych usług opiekuńczych.

Nowy system wsparcia miałby być wprowadzany stopniowo - najpierw świadczenia otrzymywałyby osoby w najtrudniejszej sytuacji z pierwszą grupą niesamodzielności. Według założeń, do 2025 r. system miałby obejmować wszystkich niesamodzielnych.

Obecny na konferencji prof. Piotr Błędowski mówił, że - według różnych badań - wiek jest silnie skorelowany z niesamodzielnością i im więcej jest najstarszych osób w populacji seniorów, tym zapotrzebowanie na świadczenia jest większe. Jak dodał, zakłada, że osób w wieku 80 lat i więcej będzie w Polsce w przyszłym roku 180 tys., w 2035 roku będzie ich 260 tys.

W jego opinii, przy tych założeniach - jeśli ustawa weszłaby w życie - w przyszłym roku wymagałaby nakładów w wysokości 1 mld 630 mln zł, w 2025 r. - 11 mld 130 zł. Projektodawcy chcieliby, aby środki te z początku pokrywał budżet państwa, później niewysokie ubezpieczenia pielęgnacyjne.

Według senatora Augustyna projekt został pozytywnie oceniony przez resort zdrowia, m.in. dlatego, że oddziela świadczenia opiekuńcze od zdrowotnych. Nie był konsultowany przez resort finansów, choć - jak mówił Augustyn - jego przedstawiciele byli dwa razy zapraszani na spotkania projektodawców. "Zobaczymy, jak resort podejdzie do naszego łącznego liczenia kosztów. Bo my liczymy też koszty zaniechania (...) czyli co się będzie działo z finansami państwa, jeśli zmiany się nie zrobi" - wyjaśnił.

Zmiana orzecznictwa o niepełnosprawności

Wydział Obsługi Medialnej resortu finansów poinformował PAP, że nie bierze udziału w przygotowywaniu projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Dotychczas nie przedstawiano również opinii odnośnie propozycji rozwiązań wynikających z projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym oraz skutków finansowych tych propozycji. "W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy budżetowej na rok 2015, który nie uwzględnia rozwiązań wynikających z projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym" - dodano.

Podczas prezentacji projektu organizacjom pozarządowym, która odbyła się w czwartek w Sejmie, odniósł się do niego wiceminister pracy, pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych Jarosław Duda. "Przed nami wszystkimi, nie tylko przed rządem (...) jest ogromny wysiłek, ponieważ na ten projekt należy nałożyć po pierwsze środki, po drugie narzędzia, także zmianę filozofii i myślenia" - powiedział. Podkreślił, że rząd patrzy na projekt życzliwie, ale - jak mówił - "diabeł tkwi w szczegółach" i nad nimi trzeba będzie negocjować.

Projekt zostanie skierowany do premier i do marszałków Sejmu i Senatu. Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" będzie pod nim zbierać podpisy, by - jeśli nie zyska on poparcia polityków - przedstawić go jako projekt społeczny.

Zmiany w pomocy dla zatrudniających niepełnosprawnych od 2015 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK