| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dnia 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji Władysław Kosiniak-Kamysz wystosował list, w którym nakreśla sytuację osób niepełnosprawnych i wskazuje na ich potrzeby.

 Szanowni Państwo,

3 grudnia obchodzimy ustanowiony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jest to doskonała okazja, by rozejrzeć się wokół i zauważyć, że osoby niepełnosprawne są wśród nas. Nasze zabieganie i cywilizacyjny postęp często utrudniają nam dostrzeżenie tej oczywistej prawdy. Z drugiej jednak strony - co może wydawać się paradoksem - jest to dobry przejaw życia społecznego, gdyż osoby niepełnosprawne przestają być traktowane jak ktoś inny, odmienny.

Ostatnie lata wiele zmieniły w podejściu i postrzeganiu osób z niepełnosprawnością. Zmieniło się również samo środowisko osób niepełnosprawnych. Ich otwartość oraz uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym doprowadziły do zmiany postaw społecznych.

Osoby niepełnosprawne pełnią różne role społeczne, odnajdują się na stanowiskach prezesów, dyrektorów, a także w sejmowych ławach. Wciąż jednak ta grupa naszego społeczeństwa potrzebuje wsparcia i pomocy na miarę swoich potrzeb i oczekiwań. Każdy ma bowiem prawo do tego, by być aktywnym obywatelem, aktywnym człowiekiem i jak najpełniej realizować swoje plany oraz marzenia.

Wiedza o problemach osób z niepełnosprawnościami buduje przekonanie o konieczności wyrównywania szans, podejmowania coraz to nowych działań i szukania nowych form ich realizacji. Chciałbym przy tej okazji podziękować organizacjom pozarządowym oraz instytucjom, które podejmują działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że tak jak dotąd, będą one wytrwale i z pełnym zaangażowaniem działać na rzecz ich pełnej i suwerennej obecności wśród nas.

W tym ważnym dniu przede wszystkim jednak kieruję serdeczne słowa do wszystkich osób niepełnosprawnych. Życzę, by nie zabrakło Państwu przekonania, że niepełnosprawność nie musi być przyczyną bezradności, samotności i izolacji. Życzę wytrwałości, wiele osobistego szczęścia, pogody ducha i tylko życzliwych ludzi wokół.

Z poważeniem,

Władysław Kosiniak-Kamysz

Porozmawiaj o tym na FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK