| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > ZFŚS bardziej atrakcyjny

ZFŚS bardziej atrakcyjny

Z myślą o pracodawcach, którzy prowadzą Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, Benefit Systems uruchomił Program Motywacyjny MultiBenefit, który pomaga pracodawcom w administrowaniu środkami ZFŚS i ich efektywnym wydatkowaniu. Pracownicy korzystający z MultiBenefitu, mają możliwość wyboru konkretnych świadczeń, według swoich preferencji i indywidualnych potrzeb.

Jak to działa?

Przekazywanie pracownikom świadczeń socjalnych z wykorzystaniem Programu Motywacyjnego MultiBenefit jest bardzo proste.

Następnie pracodawca kupuje prawo do pakietu benefitów o określonej wartości, płaci za nie środkami z ZFŚS i przekazuje swoim pracownikom. Przy czym, pracodawca przyznaje indywidualnie każdemu z pracowników prawo do świadczeń socjalnych o określonej wartości, a wartość tych świadczeń jest odzwierciedlona przez wirtualne punkty (1 zł brutto = 1 Punkt ZFŚS).

Pracownicy otrzymują loginy i hasła, dzięki którym mają dostęp do Programu Motywacyjnego MultiBenefit, gdzie mogą przyznane im punkty ZFŚS wymienić - samodzielnie i według własnego wyboru - na konkretne produkty i usługi. Po zalogowaniu się na stronie internetowej, pracownik zobaczy liczbę przydzielonych mu punktów, poziom ich wykorzystania i termin ważności.

Pracownik może wówczas skorzystać z takich świadczeń socjalnych bez ponoszenia dodatkowej odpłatności w ramach przyznanego mu przez pracodawcę limitu punktów ZFŚS. Jeżeli wartość wybranych przez pracownika świadczeń przekroczy liczbę przydzielonych mu punktów ZFŚS, kwotę nadwyżki pracownik może dopłacić z własnych środków.

Kiedy pracownik odchodzi

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem jest równoznaczne z dezaktywacją konta tej osoby. Mimo to, przekazane pracownikowi prawa do świadczeń socjalnych nie przepadają. Jeżeli w dniu dezaktywacji konta na koncie danego pracownika pozostają niewykorzystane punkty, pracownik ma nadal możliwość zalogowania się i wykorzystania świadczeń- są one dla byłego pracownika cały czas dostępne, przez okres nie dłuższy jednak niż do upływu terminu ważności Punktów ZFŚS.

Nabywając prawa do świadczeń socjalnych i przekazując je następnie pracownikom za pośrednictwem MultiBenefitu, pracodawca wypełnia ciążące na nim obowiązki wynikające z przepisów o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wydatki dokonane przez pracodawcę na zakup pakietu świadczeń socjalnych mają charakter bezzwrotny i ostateczny, a prawo do świadczeń socjalnych zostaje nabyte już z chwilą wydatkowania środków. Różnica w stosunku do tradycyjnej metody wydatkowania środków z ZFŚS jest taka, że na moment wydatkowania środków świadczenia socjalne nie są jeszcze skonkretyzowane.

To pracodawca dokonuje wyboru kategorii świadczeń, które mają być udostępniane jego pracownikom (np. turystyka i wypoczynek, zajęcia dla dzieci, zajęcia sportowe, kultura i sztuka, itp.).

Rozliczenia

Zakup praw do świadczeń socjalnych przez pracodawcę jest dokumentowany notą obciążeniową (bez VAT). Po skorzystaniu z konkretnych świadczeń, usługodawca wystawi dla pracownika dokument potwierdzający wykonanie usług (paragon fiskalny lub fakturę VAT lub notę).

Przy założeniu, że świadczenia przekazywane pracownikom za pośrednictwem MultiBenefitu są przekazywane w zgodzie z regulaminem ZFŚS danego pracodawcy, nie powinny one podlegać składkom ZUS i opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (do wysokości łącznie w roku podatkowym 380 zł).

Ponieważ produkt dotyczący ZFŚS jest nowatorski i nie ma w odniesieniu do niego wykształconej praktyki, pracodawca może wystąpić z wnioskiem do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, w której zostanie potwierdzone podatkowe traktowanie rozliczeń i świadczeń socjalnych przekazywanych z wykorzystaniem platformy MultiBenefit.

Źródło: Benefit Systems S.A.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK