| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców i zasiłku opiekuńczym

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców i zasiłku opiekuńczym

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców. W jakich sytuacjach i komu zostanie przyznane prawo do zasiłku macierzyńskiego oraz opiekuńczego?

Nowelizacja

Podczas 79. posiedzenia Sejmu posłowie pracują nad wprowadzeniem nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Do nowelizacji ustawy, oprócz wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich, włączono także przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego.

Urlop rodzicielski także dla samotnych ojców

Zasiłek macierzyński dla samotnych ojców

Zgodnie z projektem prawo do tego zasiłku zyskają ubezpieczeni ojcowie lub członkowie najbliższej rodziny w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub niemożności sprawowania opieki z powodu np. niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek opiekuńczy

Ponadto zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany także osobom niebędącym w związku małżeńskim z rodzicem stale opiekującym się dzieckiem w wieku do 8 lat. Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeśli rodzic z powodu porodu, choroby czy pobytu w szpitalu nie będzie mógł osobiście zajmować się dzieckiem.

E-zwolnienia lekarskie i zasiłki macierzyńskie także dla samotnych ojców

Wejście w życie

Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r. z wyjątkiem przepisów związanych z tworzeniem profilu płatnika, zmian w zasiłku macierzyńskim, opiekuńczym (wchodzących w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy) oraz dotyczących ustalania podstawy wymiaru zasiłków, które powinny wejść w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy. Uzasadnienie wprowadzenia rządowych propozycji przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Marek Bucior. Projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK